Osteoporoza to choroba, którą dotyka coraz więcej osób – Światowa Organizacja Zdrowia określiła ją jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych ludzi na świecie.
Dziś już wiemy, że można jej skutecznie zapobiegać, niestety z wielu różnych przyczyn tego nie robimy. Obecna medycyna daje nam jednak możliwości naprawienia swoich błędów.
Przyczyny i skutki osteoporozy
Osteoporoza nie pojawia się nagle, zazwyczaj zmiany w obrębie tkanki kostnej trwają latami. Przyczyn jest wiele: brak ruchu, niewłaściwa dieta uboga w wapń, picie dużych ilości kawy i herbaty, palenie papierosów. Choroba ta dotyka częściej kobiety – do okresu menopauzy panie są chronione przez estrogeny, później jednak ta ochrona stopniowo zanika. Skutkiem tego jest słaba odporność kości na złamania, co często kończy się dramatycznie, szczególnie w przypadku starszych osób.
Leczenie osteoporozy
Oczywiście najlepiej jest zapobiegać – wystarczy zrezygnować bądź ograniczyć używki i dostarczać organizmowi odpowiednich dawek wapnia i witaminy D3 (najlepiej dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie). Ważny jest również ruch i przyzwyczajanie kości do obciążeń.
Kiedy jednak osteoporoza się już pojawi, należy podjąć leczenie. Lekarz wypisze receptę na leki, wśród których najpopularniejsze są bisfosfoniany, które hamują resorpcję kości. Tu jednak należy stosować się do rygorystycznych zaleceń. Często też pojawiają się przypadki złego tolerowania tych leków (dlatego też po roku terapię kontynuuje mniej niż 50% pacjentów).