Przyjęło się mówić, iż ładni mają w życiu łatwiej i lepiej. Ale czy na pewno? Może bycie pięknym przynosi więcej szkód niż pożytku? Może to nie uroda lub jej brak decydują o tym, czy my jesteśmy szczęśliwi, a nasze życie układa się według naszego planu?
Ładny czyli jaki?
Ładny wg słownika języka polskiego to taki, który komuś się podoba i odznaczający się urodą. Zawsze istnieje jakiś kanon urody – ten obecny jest bardzo wyśrubowany i ma się nijak do rzeczywistości.
Niestety jednak, ten model urody (wysoka, szczupła, długonoga, długowłosa kobieta) jest ciągle lansowany szczególnie przez media. Ile kobiet na świecie tak wygląda? Większość ma typowo kobiecą figurę i moim zdaniem – a także zdaniem większości mężczyzn – niech tak pozostanie.
Piękno a stereotypy
Nasz mózg funkcjonuje tak, że często obiera drogę na skróty. Dlatego tez mamy zakodowany taki komunikat, że piękny = dobry, piękny = miły, piękny = zdolny. Osobom pięknym przypisujemy same zalety. Jednak to, czy te osoby faktycznie są takie dobre i uzdolnione, okazuje się po czasie, kiedy to poznajemy je bliżej.
Z urodą związane są jednak i inne stereotypy. Np. ładna blondynka na pewno jest głupia. Piękna kobieta zdobyła stanowisko dzięki urodzie, a nie kwalifikacjom. Czy to nie jest krzywdzące?