Adwent

Zanim zasiądziemy przy wigilijnym stole, oczekujemy Bożego Narodzenia. Czas adwentu to bez wątpienia ważny okres. Tym bardziej warto poznać zwyczaje i symbole, które są z nim związane.

Okres adwentu

Adwent zaczyna się w czwartą niedzielę, poprzedzającą powtórne przyjście Jezusa na świat. Jego zakończenie przypada na dzień wigilii, czyli 24 grudnia. To nie tylko czas przygotowania ale pewnego rodzaju oczyszczenia serca i sumienia. W tym wyjątkowym okresie odprawiane są specjalne msze, z którymi są związane pewne symbole.

Roraty

Roraty to msze adwentowe, podczas których czci się Maryję. Nazwa nabożeństwa pochodzi od rosy, który symbolizuję wodę i łaskę oczyszczenia, bez których niemożliwe jest życie. Dawniej roraty odprawiane były o świcie, gdy wokół panowała jeszcze ciemność, co miało nawiązywać do czasu grzechu, przed przyjściem Chrystusa, czyli Światłości. Obecnie, w większości kościołów, nabożeństwa roratnie odbywają się raczej w godzinach wieczornych. Podczas nich odśpiewywane są specjalne pieśni, a w strojach liturgicznych dominuje kolor filetowy. Dopiero w trzecią niedzielę adwentu, kapłan może założyć nieco radośniejszą barwę – różową.

Lampiony

Wraz z narodzinami Jezusa nastąpiła Światłość, dlatego odgrywa ona niezwykle ważną rolę w tradycji adwentu. Wierni, przybywają do kościołów z lampionami czy świecami, które symbolizują przyjście Boga i oczyszczenie z grzechów. Światłość ma rozświetlać panujący mrok i wskazywać właściwą drogę do Boga. Ten zwyczaj szczególnie cenią sobie dzieci, które często samodzielnie przygotowują kolorowe lampiony.