Dzisiaj rozpoczyna się Wielki Post, najważniejszy okres w roku dla chrześcijan. Hierarchowie zachęcają do jałmużny i rezygnacji z pewnych potraw. W środę popielcową mięso można zastąpić rybą, która wpływa korzystnie na funkcjonowanie naszego organizmu.
Dania rybne mają wielu zwolenników, ale nie brakuje też osób, które niechętnie po nie sięgają ze względu na specyficzny zapach. Warto jednak uwzględnić je w swoim menu, ponieważ dostarczają cennych kwasów tłuszczowych omega-3, które opóźniają procesy starzenia, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych i poprawiają kondycję cery.
Które ryby są najzdrowsze?
Ryba rybie nierówna, słodkowodne charakteryzują się mniejszą zawartością kwasów omega-3 od swoich morskich krewnych. Dietetycy zachęcają do konsumpcji makreli, śledzi, sardynek i tuńczyków, ponieważ znajdziemy w nich najwięcej dobroczynnych substancji. Ryba gości na twoim talerzu kilka razy do roku? Nadeszła pora, aby to zmienić, naukowcy udowodnili, iż osoby, których dieta obfituje w kwasy omega-3, cieszą się lepszym zdrowiem od swoich rówieśników, którzy rzadko jedzą tłuste ryby morskie.
Kwasy omega-3 gwarancją dobrego wzroku
Każdy z nas pragnie cieszyć się dobrym wzrokiem do późnej starości, niestety w miarę upływu czasu plamka żółta ulega zwyrodnieniu. Na szczęście niekorzystnym zmianom można zapobiec, wystarczy, że systematycznie będziemy dostarczać swojemu organizmowi kwasów tłuszczowych omega-3. Wykazują one działanie przeciwzapalne i tym samym chronią plamkę żółtą przed zwyrodnieniem.
Chcesz zapobiec miażdżycy? Jedz dorsza!
Chcesz uniknąć miażdżycy i chorób układu krążenia? Włącz ryby do swojej diety na stałe, ponieważ zawierają one kwasy omega-3, które zmniejszają poziom złego cholesterolu (LDL), który sprzyja powstawaniu blaszek miażdżycowych. Z przeprowadzonych badań naukowych wynika, iż osoby, które jedzą ryby dwa razy w tygodniu, żyją średnio o 2,2 roku dłużej niż ich rówieśnicy, których dieta jest uboga w kwasy omega-3. Udowodniono również, iż kwas dokozaheksaenowy oraz eikozapentaenowy przyczyniają się do obniżenia ciśnienia krwi.