Bądź elastyczna

Specjaliści zgodnie twierdzą, iż współczesny rynek pracy wymaga od jego uczestników elastyczności. Technologie nieustannie ewoluują, widać to doskonale, gdy przyjrzymy się rozwojowi systemów operacyjnych. Nowe rozwiązania szturmem podbijają rynek. Choć ich oswajanie zwykle zajmuje trochę czasu, warto podjąć się tego wyzwania, wszak rozwój ma na celu doskonalenie znanych rozwiązań. Choć nowe systemy operacyjne, podobnie jak aplikacje na smartfony, nie są pozbawione wad, z roku na rok wypadają coraz lepiej. Pamiętasz pierwsze komunikatory internetowe? Często zawieszały się i posiadały niewiele funkcji. Dziś możesz korespondować z kilkoma osobami jednocześnie, ba, możesz nawet zwołać stosowną konferencję. Jeśli świetnie poruszałaś się w oprogramowaniu „Iks”, to z pewnością wcześniej czy później opanujesz „Iks 2”. Ba, po pewnym czasie pewnie dostrzeżesz jego zalety.

Czy warto się przekwalifikować?

Możliwość przekwalifikowania to również ogromna szansa dla osób, które niefortunnie wybrały zawód. Gdy mamy kilkanaście lat, często nie wiemy, jaką drogą warto zmierzać. W rozmowach z absolwentami studiów magisterskich często pada stwierdzenie, iż „gdybym teraz wybierał kierunek, zdecydowałbym się na coś innego”. Gdy wchodzimy na rynek pracy, często dostrzegamy wady swojego zawodu. Teoretycznie ukończyłyśmy kierunek techniczny, po którym nie powinnyśmy mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia. W rzeczywistości okazuje się, iż mamy do czynienia z wąską specjalnością, a rynek nie jest w stanie wchłonąć tylu absolwentów. Na szczęście na naprawę błędów nigdy nie jest za późno. Możesz pochwalić się tytułem magistra polonistyki, ale nie potrafisz znaleźć pracy? Przyjrzyj się ofercie studiów podyplomowych. Może warto poszerzyć swoje kompetencje, decydując się na administrację czy zarządzanie zasobami ludzkimi? Wprawdzie wspomniane specjalności nie zawsze mają wiele wspólnego z zawodem, ale zwiększają naszą konkurencyjność na rynku pracy.

Nie zniechęcaj się do kursów, które mają na celu poszerzyć twoje kwalifikacje. Choć początkowo możesz odnieść wrażenie, iż obcujesz z czarną magią, warto przełamać wewnętrzny opór. Kto wie, może kurs BHP okaże się ciekawy? Zawód, który zdobyłaś jako pierwszy, z pewnością sprawiał ci przyjemność, ale kto powiedział, że możesz realizować się tylko w wąskim obszarze? Odkryj swoje talenty i zrób z nich użytek! Często nie do końca zdajemy sobie sprawę ze swoich predyspozycji. W szkole średniej wybieramy profil klasy. Po dwóch latach intensywnej nauki historii, może okazać się, iż bardziej od skomplikowanych konfliktów zbrojnych pociągają nas całki i różniczki. Pomimo wątpliwości zdajemy jednak na politologię i po kilku latach mamy problem ze znalezieniem zatrudnienia. Zazdrościmy koleżankom, które wybrały pewniejszy zawód. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozpocząć studia na wydziale ekonomicznym. W tym wypadku chcieć znaczy móc.

Niezależnie od tego, w jakiej sytuacji zawodowej znajdujesz się obecnie, nie poddawaj się zwątpieniu. Nie pozwól, by stan przygnębienia przejął kontrolę nad twoim życiem. Zacznij działać. Zastanów się, co możesz zmienić, by poprawić swoją pozycję na rynku pracy. Może warto zapisać się na studia podyplomowe lub zajęcia do szkoły policealnej. W przypadku tej drugiej nauka często jest bezpłatna. Prędzej czy później znajdziesz pracę, która stanie się źródłem satysfakcji.