Oczy pracują dla nas przez całe życie, choć często je przemęczamy. Jak pielęgnować zmęczone oczy? Jak właściwie o nie dbać?

Jak przemęczamy oczy?

Klimatyzacja, komputer, ostre promienie UV, nieodpowiednie światło, długie czytanie, a nawet długotrwałe prowadzenie samochodu – lista przyczyn, które doprowadzają oczy do przemęczenia, jest bardzo długa. Niestety, szybkie tempo życia i pracy sprawia, że rzadko liczymy się ze zdrowiem naszych oczu. Warto znać podstawowe zasady higieny wzroku, by ustrzec się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Objawy zmęczonych oczu

Zmęczone oczy szczypią, pieką i łzawią, bolą, mogą być zaczerwienione, a nawet powodować problemy z widzeniem. Objawy będą się nasilać, jeśli nie przerwiemy czynności, która doprowadziła nasze oczy do takiego stanu i nie damy im odpocząć. Nadmierne przemęczanie wzroku może prowadzić np. do zapalenia spojówek. Jeśli bolesne objawy nie mijają, należy udać się do okulisty.

Zasady higieny wzroku

Należy unikać: zadymionych pomieszczeń, klimatyzacji, niewłaściwego oświetlenia (jarzeniówek, jaskrawych żarówek, migających świateł). Monitor ustawiamy w odległości 50-70 cm i patrzymy na niego z góry. Unikamy również drobnego tekstu – czy to na komputerze, czy w książkach lub gazetach. Warto też oduczyć się czytania na leżąco, które męczy wzrok. Należy: robić przerwy w pracy, często mrugać, spoglądać na zieleń, gimnastykować oczy.