Kobiece dolegliwości Zdrowie

Zmęczone oczy

Oczy pracują dla nas przez całe życie, choć często je przemęczamy. Jak pielęgnować zmęczone oczy? Jak właściwie o nie dbać?

Oczy pracują dla nas przez całe życie, choć często je przemęczamy. Jak pielęgnować zmęczone oczy? Jak właściwie o nie dbać?

Jak przemęczamy oczy?

Klimatyzacja, komputer, ostre promienie UV, nieodpowiednie światło, długie czytanie, a nawet długotrwałe prowadzenie samochodu – lista przyczyn, które doprowadzają oczy do przemęczenia, jest bardzo długa. Niestety, szybkie tempo życia i pracy sprawia, że rzadko liczymy się ze zdrowiem naszych oczu. Warto znać podstawowe zasady higieny wzroku, by ustrzec się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Objawy zmęczonych oczu

Zmęczone oczy szczypią, pieką i łzawią, bolą, mogą być zaczerwienione, a nawet powodować problemy z widzeniem. Objawy będą się nasilać, jeśli nie przerwiemy czynności, która doprowadziła nasze oczy do takiego stanu i nie damy im odpocząć. Nadmierne przemęczanie wzroku może prowadzić np. do zapalenia spojówek. Jeśli bolesne objawy nie mijają, należy udać się do okulisty.

Zasady higieny wzroku

Należy unikać: zadymionych pomieszczeń, klimatyzacji, niewłaściwego oświetlenia (jarzeniówek, jaskrawych żarówek, migających świateł). Monitor ustawiamy w odległości 50-70 cm i patrzymy na niego z góry. Unikamy również drobnego tekstu – czy to na komputerze, czy w książkach lub gazetach. Warto też oduczyć się czytania na leżąco, które męczy wzrok. Należy: robić przerwy w pracy, często mrugać, spoglądać na zieleń, gimnastykować oczy.

Domowe sposoby na zdrowe oczy

Aby nie dopadł nas efekt zmęczonych oczu, warto regularnie robić okłady z herbaty (wystarczy zaparzyć mocną esencję i zamoczyć dwa płatki kosmetyczne – gdy wystygną, zmienić okład na świeży). Oprócz tego oczy należy gimnastykować, tak jak ciało. Ćwiczenia są bardzo proste: patrzymy na przemian w lewo i prawo (10 razy), następnie w górę i w dół (10 razy), wykonujemy okrężne ruchy gałkami ocznymi (5 razy w lewo i 5 razy w prawo).

Jeśli już pojawią się problemy ze zmęczonymi oczami, warto zastosować krople ze świetlika oraz sztuczne łzy, które złagodzą podrażnienie. A gdy to nie pomoże – nie ociągaj się i idź do okulisty!

Oczy są jednym z najważniejszych elementów naszego organizmu. Jeśli będziemy o nie dbać, odwdzięczą nam się dobrym wzrokiem do późnej starości.

Komentarze (2)

pati25

5 lat temu

Moje oczy są najczęściej przemęczone z powodu zbyt długiego siedzenia przed komputerem i zbyt długiego czytania książek.Czuję szczypanie,łzawienie.Można zastosować domowe sposoby.Na pewno pomogą…

sirena46

5 lat temu

Muszę zacząć stosować powyższe rady, gdyż z moim wzrokiem jest coraz gorzej.
Często mam zaczerwienione i zmęczone oczy. Długie godziny spędzone przy komputerze, mało snu i wzrok coraz gorszy niestety 🙂

Zostaw komentarz