zmarl-jan-kulczyk
Piotr Drabik

W wieku 65 lat w Wiedniu zmarł Jan Kulczyk, jeden z najwybitniejszych polskich przedsiębiorców przez wiele lat utrzymujący się w grupie najbogatszych Polaków. Okazuje się, że przyczyną śmierci tego wybitnego biznesmena były powikłania pooperacyjne, przedsiębiorca przeszedł w Austrii zabieg kardiologiczny, na dzień po jego zakończeniu miał  zostać wypisany ze szpitala.

Właściciel Kulczyk Holding S.A. pochodzi z Bydgoszczy, urodził się w 1950 roku. Na studia przeprowadził się do Poznania, gdzie skończył handel zagraniczny na Uniwersytecie  Ekonomicznym oraz prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Po kilku latach obronił również doktorat z prawa międzynarodowego.

Pierwsze kroki w biznesie

Pierwszy milion złotych otrzymał od swojego ojca, zainwestował go i w 1981 roku założył firmę handlu zagranicznego Intrekulpol. W 1988 roku stworzył pierwszą w naszym kraju sieć dystrybucji aut marki Volkswagen. W 1991 roku założył spółkę Kulczyk Holding. W swojej karierze zawodowej Jan Kulczyk zajmował się w głównej mierze branżą energetyczną, a jego przedsiębiorstwa działały w obszarze wydobycia ropy naftowej. Jan Kulczyk był jednym z założycieli Polskiej Rady Biznesu, dwukrotnie był również jej prezesem.

Działalność charytatywna oraz kulturalna

Ponadto był wielkim miłośnikiem sztuki oraz osobą wspierającą organizacje charytatywne. Wspierał finansowo muzea, teatry, opery, udzielał się charytatywnie. 26 czerwca został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski za niezliczone zasługi w wspieraniu kultury naszego kraju.

Majątek polskiego biznesmana szacowany jest obecnie na piętnaście miliardów złotych.  Od 2000 roku Jan Kulczyk niemal co roku zajmował pierwsze miejsce na liście najbogatszych Polaków według tygodnika „Wprost”. Jedynie w 2007 roku, po rozwodzie ze swoją małżonką Grażyną Kulczyk opuścił pierwsze miejsce na skutek podziału majątku. To jak potężnym przedsiębiorcom był Jan Kulczyk potwierdza fakt, że w 2013 roku amerykański magazyn „Forbes” umieścił go na liście najbogatszych ludzi na świecie, zajął on na niej 384 miejsce.

Już od kilku lat Jan Kulczyk przygotowywał swojego syna Sebastiana do przejęcia jego imperium finansowego. W zeszłym roku Sebastian Kulczyk objął stanowisko  prezesa firmy Kulczyk Investmens, który pracował w firmie na innych stanowiskach od roku 2011. Podobno ojciec wspierał go z całych sił w nauce przedsiębiorczości. Niestety nikt nie spodziewał się, że dzieci Jana Kulczyka tak szybko odziedziczą jego majątek.

Autor zdjęcia: Piotr Drabik