Organizm człowieka jest niezaprzeczalnie związany z rytmem natury. Nasz wewnętrzny zegar wyznacza nam najlepszy czas na podejmowanie najważniejszych życiowych decyzji. Czy powinnyśmy słuchać zegara biologicznego?

Czym jest zegar biologiczny?

Każdy człowiek posiada swój własny zegar biologiczny usytuowany w mózgu – a konkretnie w podwzgórzu. Nasz wewnętrzny mechanizm jest ściśle połączony ze wszystkimi życiowymi funkcjami i cyklem dobowym. Zegar biologiczny utrzymuje nasz organizm w stanie równowagi.

Odpowiada za dobową zmianę takich funkcji, jak czas snu i czuwania, temperaturę ciała, poziom hormonów, ciśnienie tętnicze i przypomina o wszystkich reakcjach fizjologicznych. U kobiet zegar biologiczny odpowiada za jeszcze jedną, bardzo ważną sprawę – wyznacza najlepszy czas na powiększenie rodziny.

Kiedy zegar biologiczny tyka?

Według zegara biologicznego kobiety idealnym czasem na dziecko jest wiek ok. 20-24 lat. To właśnie wtedy przypada szczyt płodności u kobiet. Najnowsze badania potwierdzają, że kobiety po 30-tym roku życia tracą nawet 90% najbardziej wartościowych oocytów.

Po trzydziestce pozostaje jedynie 10-12% jajeczek zdolnych do zapłodnienia, a po czterdziestce ta liczba spada jeszcze drastyczniej – do zaledwie 3%. Im później tym zwiększa się niebezpieczeństwo poronień i bezpłodności.