Zalety korzystania z naturalnych kosmetyków
Fleur Kaan z Unsplash

Coraz częściej w przestrzeni publicznej spotykamy się z tematami poruszającymi szeroko rozumiane kwestie naturalności, ekologii oraz bezpieczeństwa dla ludzi i dla środowiska. Kiedy mówimy o naturalnych kosmetykach, wyobrażamy sobie produkty z wyższej półki, niekoniecznie droższe, ale na pewno w jakiś sposób lepsze, bo skuteczniejsze i wytworzone w zgodzie z ekologicznymi trendami. Sprawdźmy, co zyskamy, jeśli wymienimy nasze zwykłe kosmetyki na kosmetyki naturalne.

 

Proste i bezpieczne składy

Kosmetyki naturalne produkowane są na bazie składników roślinnych. Nie ma tu miejsca na SLS, alkohol, konserwanty, parafiny, parabeny, PEG-i, syntetyczne barwniki i aromaty. Jaki ma to związek ze skórą osób kupujących kosmetyki naturalne? Takie kosmetyki nie powodują reakcji uczuleniowych, jeśli oczywiście w składzie kosmetyku nie ma alergenu, na który mamy uczulenie. Eliminacja substancji chemicznych sprawia, że skóra nie reaguje wysypką czy podrażnieniem. Bezpieczne dla skóry składniki zawarte na przykład w kosmetykach OnlyBio.Life nie zatykają porów, nie przesuszają ani nie uszkadzają bariery hydrolipidowej otulającej nasz naskórek. Zauważmy, że składy kosmetyków naturalnych są dużo krótsze i prostsze. Znajdziemy tu esencje i wyciągi pobrane z kwiatów i liści, olejki eteryczne czy glinki. Sięgając po kosmetyki z naturalnym składem, zyskujesz pewność, że nie ma w nich kropli substancji uznawanych za szkodliwe. Wiele z kosmetyków naturalnych pięknie pachnie, lecz duża ich część jest bezzapachowa. Hipoalergiczne produkty polecane są ciężarnym, karmiącym matkom, noworodkom i dzieciom oraz osobom borykającym się z problemami skórnymi jak trądzik.

Uniwersalność i skuteczność

Trudno w to uwierzyć, ale kosmetyki naturalne mogą być stosowane przez całą rodzinę. Dlaczego? Ekstrakty roślinne sprawdzą się zarówno na skórze kobiecej, męskiej, jak i dziecka. Naturalne szampony, wcierki, odżywki, olejki, mydła, mgiełki, żele czy płyny do kąpieli po prostu mają zadziałać – ich dobroczynne składniki działają pozytywnie na każdy rodzaj skóry, czy to tłustej, czy mieszanej, czy naczynkowej. Nawilżają ciało, łagodzą podrażnienia, oczyszczają skórę, odtykają pory, otaczają skórę i włosy dodatkową ochroną, wzmacniają i regenerują oraz usprawniają naturalne procesy, które codziennie zachodzą w twojej skórze i włosach. Zamiast zlepiać, podrażniać i tylko powierzchownie wygładzać, kosmetyki naturalne faktycznie nadają blask twojej skórze i włosom, wnikają głęboko w ich strukturę, odbudowując je i wydobywając wszystko to, co najlepsze.

Szacunek dla środowiska

Jeśli weźmiesz do ręki opakowanie kosmetyków naturalnych, zobaczysz, że do produkcji wielu z nich wykorzystano, w całości lub częściowo, materiał pozyskiwany z recyklingu, który można powtórnie wykorzystać. Uprawy roślin przeznaczone do produkcji kosmetyków naturalnych pozyskiwane są w naturalnych warunkach, bez stosowania chemii i sztucznych nawozów przenikających później do gleby i wód gruntowych. Co istotne, produktów naturalnych nie testuje się na zwierzętach, a wręcz w ogóle nie stosuje się składników, które pochodzą od zwierząt.