Podczas okresu letniego nasze stopy wymagają szczególnej pielęgnacji. Wkładając na nie letnie obuwie skóra stóp zostaje wystawiona na działanie promieni słonecznych, a także jest narażona na liczne otarcia czy skaleczenia.
Ładne stopy
Stopy są tą częścią naszego ciała, która przez większą część roku jest szczelnie osłonięta, zaś w sezonie letnim odkrywana przed światem dzięki skąpym sandałom czy klapkom. Ładne stopy są nieodzownym elementem wyglądu każdej zadbanej kobiety. Ładne, równo przycięte i pomalowane paznokcie, gładka skóra, zadbane pięty, estetyczne palce – to wszystko wpływa na wygląd naszych stóp i jest jednocześnie warunkiem koniecznym, jeśli chcemy, aby ta niepozorna część naszego ciała dodawała nam powabu. Ważne jest, aby dbać o stopy przez cały rok, a nie tylko latem. Jednakże w okresie, w którym odsłaniamy stopy, powinniśmy pielęgnować je wyjątkowo intensywnie.
Jak dbać o swoje stopy
Bardzo łatwo dochodzi do przesuszenia skóry stóp, zwłaszcza latem. Wynika to z prostego faktu, iż mało jest na niej gruczołów łojowych, zaś dużo gruczołów potowych. W okresie, gdy odsłaniamy stopy, dodatkowo narażamy je na działanie promieni słonecznych, jak również na liczne uszkodzenia, obtarcia czy wszelkie inne działanie szkodliwych czynników. Prawidłowa pielęgnacja skóry stóp przebiega kilku stopniowo. Regularnie stosowana pomoże odzyskać piękne i gładkie stopy, poprawi ich wygląd, wygładzi je, znacznie zredukuje suchość i szorstkość stóp.
Moczenie stóp
Pierwszym i niezmiernie istotnym etapem w pielęgnacji stóp jest ich kąpiel/moczenie. Pomaga ona nawodnić skórę stóp, zmiękczyć ją i przygotować do dalszych zabiegów. W internecie można znaleźć wiele sposobów na kąpiel stóp. Zaleca się stosowanie kąpieli cynamonowej, ziołowej, owsianej, kompozycji opartych na soli kosmetycznej i wielu innych. Szczególnie polecamy kąpiel lawendową, którą przygotowuje się w następujący sposób. Do miski ciepłej wody dodajemy miksturę wykonaną z 1/3 szklanki mleka w proszku, szklanki gorącej wody oraz garści suszonej lawendy. Zamaczamy stopy w misce na około 15 minut, pozwalając sobie na chwilę relaksu i odprężenia.
Wygładzanie skóry stóp
Po intensywnym namoczeniu skóry stóp przechodzimy do jej wygładzenia. W celu usunięcia rozpulchnionego naskórka stosujemy drobno ziarnistą tarkę, pumeks lub specjalny peeling do stóp czy też krem złuszczający. Pomogą one nie tylko w usunięciu zrogowaciałego naskórka, lecz również wypolerują go i jednocześnie odżywią. Zalecamy stosowanie samodzielnie przygotowanych peelingów. Do takich należą na przykład peeling orzechowy, peeling cynamonowy lub peeling z brązowego cukru. Ten ostatni przygotowujemy poprzez zmieszanie 2 łyżeczek brązowego cukru, 2 łyżeczek zmielonych płatków owsianych, 2 łyżeczek żelu pod prysznic, 1 łyżeczki miodu, 1 łyżeczki soku z cytryny i 1 łyżeczki oliwy z oliwek.
Nawilżenie stóp – jakie kremy stosować
Ostatnim krokiem pielęgnacji skóry stóp jest jej nawilżenie i natłuszczenie poprzez zastosowanie odpowiedniego kremu do stóp. Polecamy kremy zawierające tylko naturalne składniki, które intensywnie nawilżą i pomogą wypielęgnować twoje stopy. Takie kremy oferuje na przykład sklep Naturalny.pl, w ofercie którego znajdują się kremy stworzone ze specjalnie dobranych składników naturalnych pomagających mocno natłuścić oraz dostarczyć skórze cennych składników odżywczych. Takie wysokiej jakości kremy pomogą utrzymać piękne i gładkie stopy.
Autor: Natalia Wieteska