wybory parlamentarne w Polsce

Dziś o północy rozpocznie się cisza wyborcza, na którą ze zniecierpliwieniem czekało wielu Polaków.  Wybory parlamentarne to temat, który w ostatnich dniach elektryzuje wszystkich. Dlaczego w niedzielne popołudnie warto pójść na spacer i w drodze powrotnej zahaczyć o lokal wyborczy właściwy dla naszego miejsca zamieszkania?

Jak oddać ważny głos w wyborach parlamentarnych?

Zanim przedstawimy argumenty przemawiające za oddawaniem głosów w wyborach parlamentarnych,  przedstawimy pokrótce zasady głosowania.  Niestety, Państwowa Komisja Wyborcza nie wzięła sobie do serca doświadczeń związanych z ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi i  w niedzielę po raz kolejny przyjdzie nam zmierzyć się z książeczką.  W lokalu wyborczym otrzymamy dwie karty do głosowania – na żółtej kartce będą widniały nazwiska kandydatów na senatora.  Iks stawiamy przy nazwisku tylko 1 kandydata.  W tym miejscu warto zaznaczyć, iż w przypadku senatu mamy do czynienia z jednomandatowymi okręgami wyborczymi. W praktyce oznacza to, iż tylko jeden człowiek  spośród kilku/kilkunastu kandydatów zostanie senatorem z naszego okręgu. W przypadku wyborów do senatu nie obowiązują progi wyborcze. Te drugie odgrywają kluczową rolę w przypadku wyborów do Sejmu.  Posłów wybieramy z białej karty do głosowania, która w tym roku ma postać książeczki. Na jej pierwszej stronie możemy zapoznać się ze szczegółową instrukcją obsługi. Z kolei druga strona zawiera spis treści. Na trzeciej znajdziemy kandydatów na posła z listy nr 1, która tym razem przypadła Prawu i Sprawiedliwości. Z kolei lista nr 2 to kandydaci Platformy Obywatelskiej, nr 3  Partia Razem, nr 4 partia KORWIN, nr 5  Polskie Stronnictwo Ludowe, nr 6 Zjednoczona Lewica, nr 7 Ruch Pawła Kukiza, nr 8 Nowoczesna Ryszarda Petru.  Choć karta do głosowania na posłów jest dość opasła,  stawiamy tylko jeden iks przy nazwisku wybranego kandydata.  Dla przypomnienia w zeszłym roku wiele osób popełniało błąd, zakładając, że na każdej stronie trzeba postawić jeden iks. Podkreślamy iks stawiamy tylko w jednym miejscu w całej kilkunastostronicowej książeczce! W przeciwnym wypadku nasz głos będzie nieważny.

wybory do senatu

Głosy nieważne a kontrowersyjna książeczka

Tym razem komisje wyborcze powinny wnikliwiej przeglądać książeczki. Nie wystarczy poprzestać  na sprawdzeniu, czy  iks znajduje się na 3 stronie, czyli na liście Prawa i Sprawiedliwości.  Członek komisji powinien przewertować całą książeczkę, aby sprawdzić, czy głos został oddany w sposób ważny.

Aby uniknąć nieporozumień przy urnie, przed wizytą w lokalu wyborczym najlepiej wybrać 1 kandydata na senatora i jednego kandydata na posła. Następnie pozostaje nam już tylko znaleźć odpowiednie nazwisko na odpowiedniej karcie do głosowania i w kratce przy wybranym kandydacie postawić znak iks.

Niezależnie od pogody warto pofatygować się do lokalu wyborczego. Tylko oddając ważny głos, mamy wpływ na sytuację polityczną w kraju.  Choć  zachowania przywódców partyjnych mogą nas zniechęcać do uczestnictwa w wyborach, nie pozwólmy  na to, aby inni decydowali za nas.  W wyborach parlamentarnych startują ludzie z naszego regionu, można wśród nich znaleźć nazwiska naszych znajomych i przyjaciół.  Jeśli nikt z twoich przyjaciół nie kandyduje w wyborach,  postaw na partię, która jest najbliższa twoim przekonaniom.  Zawsze to lepsze rozwiązanie od zdawania się na zdanie innych.

W tę niedzielę zadecydujemy, w jakim kierunku będzie zmierzała Polska przez najbliższe kilka lat. Każdy głos może być na wagę złota, ponieważ większość partii balansuje na granicy progu wyborczego.  Jeśli go nie przekroczą, będziemy mieli system dwupartyjny. Z kolei ich obecność w Sejmie może wiele zmienić.  Na lepsze czy na gorsze – na to pytanie każdy musi sam udzielić odpowiedzi.

Marlena Skóra