Babskie sprawy Styl życia

Wszystko o PMS – cz. 1

Bardzo wiele kobiet cierpi z powodu Zespołu Napięcia Przedmiesiączkowego. Czy PMS da się skutecznie leczyć? Jak wyglądają objawy PMS?

Bardzo wiele kobiet cierpi z powodu Zespołu Napięcia Przedmiesiączkowego. Czy PMS da się skutecznie leczyć? Jak wyglądają objawy PMS?

Co to jest PMS?

Nazwa PMS oznacza Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego i pochodzi od angielskich słów Premenstrual Syndrome. Dotyka nawet 95% kobiet, niezależnie od wieku. PMS polega na wystąpieniu kilku objawów, na około 5-10 dni przed miesiączką. Symptomy mogą utrzymywać się jeszcze podczas krwawienia i ustępują po jego zakończeniu.

Objawy Zespołu Napięcia Przedmiesiączkowego

Niestety, PMS jest zazwyczaj bardzo przykrym zwiastunem nadchodzącej miesiączki. Objawy nie są identyczne dla każdej kobiety, mogą się także zmieniać co miesiąc. Najczęstsze objawy PMS można podzielić na psychiczne i fizyczne.

  • Objawy psychiczne: rozdrażnienie, nadpobudliwość, wahania nastrojów, napady płaczu, agresji, depresji, paniki, utrata pewności siebie, uczucie bezsilności i brak zainteresowania czymkolwiek.
  • Objawy fizyczne: zatrzymanie wody w organizmie, a przez to obrzęk nóg, brzucha, piersi, przybieranie na wadze, bolesność piersi, bóle brzucha, bóle głowy i migreny, zaparcia i wzdęcia, trądzik, zwiększony apetyt na słodkie i słone potrawy, zmęczenie, zaburzenie snu.

Jakie są przyczyny PMS?

Nie znaleziono jeszcze dokładnej przyczyny występowania Zespołu Napięcia Przedmiesiączkowego. Wiemy jedynie, że PMS ma związek z występowaniem cyklu miesiączkowego. Prawdopodobnie jego przyczyna leży w nierównowadze hormonalnej. Nasilaniu się objawów napięcia przedmiesiączkowego sprzyja zła dieta – bogata w tłuszcze i cukier, a uboga w składniki mineralne (zwłaszcza brak witaminy B6), nadużywanie kofeiny, zaburzenia tarczycy, problemy ze snem, mała aktywność fizyczna.

Czy PMS to choroba cywilizacyjna?

Dodatkowo niesprzyjającymi czynnikami dla kobiety są: stres, przepracowanie, problemy rodzinne i zawodowe oraz brak potomstwa. Co ciekawe, u kobiet, które mają dużo dzieci (zwłaszcza w krajach mało rozwiniętych), PMS prawie nie występuje. Natomiast w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie kobiety późno decydują się na macierzyństwo i mają zwykle mało potomstwa, a dodatkowo żyją w ciągłym stresie, Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego jest już niemal epidemią.

PMS to prawdziwy problem dla wielu kobiet, a także dla ich partnerów i rodzin. Warto uświadomić sobie, że napięcie przed miesiączką to także rodzaj choroby i można go skutecznie leczyć.

Przeczytaj kolejną część artykułu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *