Bardzo wiele kobiet cierpi z powodu Zespołu Napięcia Przedmiesiączkowego. Czy PMS da się skutecznie leczyć? Jak wyglądają objawy PMS?

Co to jest PMS?

Nazwa PMS oznacza Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego i pochodzi od angielskich słów Premenstrual Syndrome. Dotyka nawet 95% kobiet, niezależnie od wieku. PMS polega na wystąpieniu kilku objawów, na około 5-10 dni przed miesiączką. Symptomy mogą utrzymywać się jeszcze podczas krwawienia i ustępują po jego zakończeniu.

Objawy Zespołu Napięcia Przedmiesiączkowego

Niestety, PMS jest zazwyczaj bardzo przykrym zwiastunem nadchodzącej miesiączki. Objawy nie są identyczne dla każdej kobiety, mogą się także zmieniać co miesiąc. Najczęstsze objawy PMS można podzielić na psychiczne i fizyczne.

  • Objawy psychiczne: rozdrażnienie, nadpobudliwość, wahania nastrojów, napady płaczu, agresji, depresji, paniki, utrata pewności siebie, uczucie bezsilności i brak zainteresowania czymkolwiek.
  • Objawy fizyczne: zatrzymanie wody w organizmie, a przez to obrzęk nóg, brzucha, piersi, przybieranie na wadze, bolesność piersi, bóle brzucha, bóle głowy i migreny, zaparcia i wzdęcia, trądzik, zwiększony apetyt na słodkie i słone potrawy, zmęczenie, zaburzenie snu.