Najnowsze Poradnik pacjentki Zdrowie

Woda z cytryną – w jaki sposób wpływa na szkliwo?

wplyw-wody-z-cytryna-na-szkliwo

Woda z cytryną to napój, który uwielbia rzesza ludzi. Jednakże większość osób nie wie, jaki wpływ na szkliwo ma jego spożywanie.

Szkliwo to ważny element zębów, który chroni nasze uzębienie przez bakteriami powodującymi choroby uzębienia na przykład próchnicę. Niektóre spożywane przez nas produkty źle wpływają na utrzymanie odpowiedniej ochrony zębów. Musimy zatem pamiętać o właściwej higienie jamy ustnej.

Jak woda z cytryną wpływa na szkliwo?

Ze stwierdzeniem, że woda z cytryną to dobry napój na rozpoczęcie każdego dnia zgodzi się bardzo duża liczba osób. Oczywiście, picie takich napojów sprawia, że nasz organizm zostaje oczyszczony z toksyn, wzmaga się praca wątroby oraz dzięki temu możemy doprowadzić do spadku masy ciała. Jednakże ma to także negatywne skutki. Kwas cytrynowy prowadzi do uszkodzenia szkliwa. W efekcie czego może dojść do licznych przebarwień na zębach. U osób, które bardzo często spożywają napoje z cytrusów dochodzi do tego, że szkliwo jest słabsze i cieńsze. Zęby pozbawione tej ochronnej warstwy są podatne na ubytki i stają się wrażliwe, zwłaszcza podczas spożywania zimnych i gorących posiłków. Jeszcze bardziej szkodliwe jest picie ciepłej wody z cytryną niż chłodnej. Pamiętajmy, że wszystkie cytrusy mają negatywny wpływ na szkliwo. Po ich spożyciu w różnej postaci nie należy myć zębów, lecz stosować płukanki z fluorkami lub przepłukać jamę ustną wodą. Według dentystów po wypiciu soku z cytryny powinniśmy zjeść produkt o odczynie zasadowym, na przykład jogurt, by szkliwo nie uległo uszczerbkowi.

Przeciwdziałanie kwasowemu zniszczeniu szkliwa

Jeśli dobrze czujemy się po wypiciu wody z cytryną o poranku, niekoniecznie musimy rezygnować z tego przyzwyczajenia. Stomatolodzy podpowiadają, aby wodę z cytryną wypijać na raz, orzezwiajace-napojeponieważ powolne picie napoju powoduje większą styczność z zębami. Można też używać słomki do picia tego rodzaju napojów, by zmniejszyć kontakt kwasu cytrynowego ze szkliwem. Nie należy od razu myć zębów po spożyciu napoju. Zaleca się odczekanie 30 minut. Oczywiście musimy także pamiętać o odpowiednim szczotkowaniu zębów, unikając szczoteczek o twardym włosiu. Dodatkowo należy stosować płyn do płukania ust i nić dentystyczną. Pamiętajmy również o częstych wizytach u stomatologa, by w czasie pierwszych objawów zapobiec pogłębianiu się kwasowej erozji szkliwa. Wówczas zalecana jest fluoryzacja zębów w celu zabezpieczenia przed dalszym jego uszkodzeniem.

Spożywanie wody z cytryną niekorzystnie wpływa na szkliwo, lecz poprzez odpowiednią higienę jamy ustnej i stosowanie się do zaleceń stomatologów nie musimy odmawiać sobie swojego ulubionego przysmaku. Wszystko zależy od naszego ustosunkowania się do zasad, dzięki którym szkliwo będzie chronione.

Dominika Rutkowska

Komentarze (9)

ewalub

6 lat temu

Przez jakiś czas piłam wodę z cytryną, ponieważ naczytałam się o jej cudownych właściwościach dla zdrowia i urody. Przestałam, ponieważ bolał mnie po niej żołądek.

    linea

    6 lat temu

    Ja też piję wodę z cytryna rano na czczo. Robię sobie takie kuracje co jakis czas. Ostatnio miałam przerwę, więc pewnie czas kupić cytrynę. Zwłaszcza, że coś waga mi podskoczyła do góry 🙂

sirena46

8 lat temu

Ja lubię wodę z cytryną i często ja piję, ale nigdy nie myślałam, że jest szkodliwa dla zębów.
Po prostu po wypiciu trzeba będzie zęby umyć według wskazówek 🙂

drobina

8 lat temu

Wodę z cytryną piję od czasu do czasu więc o szkliwo moich zębów jestem raczej spokojna.

filodendron 2

8 lat temu

Jeżeli ma się mocne szkliwo to tak strasznie nie zaszkodzi. Jak bylam w liceum to sobie wybielałm zęby naturalnym sokiem cytrynowym i jakoś te zęby przetrwały 🙂

pati25

8 lat temu

Mnie niie zaskoczyły te wiadomości.Każdy kwas czy to cytrynowy czy z cytrusów niszczy zęby.Szkliwo zębów.Dlatego uważajmy z tym i pamiętajmy o higienie jamy ustnej i myciu zębów

eve

8 lat temu

a ja bardzo lubie wode z cytryna i sok ze siwezych cytryn i tez nie wiedzialam ze to niszczy szkliwo

drobina

8 lat temu

Wodę z cytryną zawsze wypijam szybko. Nie z myślą o szkliwie – nie wiedziałam, że cytryna je niszczy, ale dlatego, że jest…kwaśna.

Mindi

8 lat temu

Zaskoczyły mnie te wiadomości o piciu wody z cytryny. Często robię taki napój, dodając listki mięty. Myślałam, że to dla zdrowia rodziny a teraz nie jestem już o tym przekonana. Trzeba rozwaćyć zdrowotne działanie czy szkodliwość dla zębów. Szkoda, że nie udało się tego przyrodzie pogodzić.

Zostaw komentarz