Właściwości zdrowotne kawy

Kawa – jedni nie wyobrażają sobie bez niej poranka, bo tylko ona jest w stanie postawić ich na nogi, drudzy rozkoszują się jej aromatem i smakiem. Tymczasem ten czarny napój nie tylko zawiera substancje pobudzające, ale też moc dobroczynnych substancji. W naszym artykule poznasz właściwości zdrowotne kawy. Dowiesz się też, jak wykorzystać ją w pielęgnacji ciała, by cieszyć się skórą wolną od cellulitu.

Kawa pomaga osobom, które walczą z nadwagą

Kawa  nie cieszy się zbyt dobrą reputacją, za jej sprawą szkliwo zębów ulega przebarwieniu, po jej wypiciu wzrasta też ciśnienie krwi. Ponadto człowiek  dość łatwo się od niej uzależnia. Warto jednak podkreślić, iż kawa zawiera szereg dobroczynnych substancji. Jedną z nich jest kofeina, która nie tylko pobudza nas w pochmurny poranek, ale też przyspiesza metabolizm nawet o 20%, przyczyniając się tym samym do lepszego spalania tłuszczów.

Picie kawy poprawia krążenie

Naukowcy wykazali, że u osób, które piją kawę, krew krąży o 30% szybciej. Ma to korzystny wpływ na nasz organizm. Dzięki tej właściwości czarnego napoju nasze komórki są lepiej dotlenione, a nasza kondycja ulega poprawie.

Picie kawy poprawia krążenie

Kawa to idealne rozwiązanie dla osób uprawiających sport

Osoby, które regularnie uprawiają sport, często skarżą się na zakwasy. Te wprawdzie samoistnie ustępują po kilku dniach, ale zanim to nastąpi, odczuwamy ból, który nierzadko utrudnia nam normalne funkcjonowanie. Na szczęście wypicie 2-3 filiżanek kawy dziennie zmniejsza nieprzyjemne dolegliwości aż o połowę. 

Kawa to bogate źródło antyoksydantów

Liczne badania naukowe wykazały, iż kawa zawiera mnóstwo antyoksydantów. Oczywiście, mamy tutaj na myśli tę wysokiej jakości. Najwięcej przeciwutleniaczy zawierają nieprzetworzone ziarna kawy, bo aż 1000.  Nasz organizm potrzebuje tych substancji do zwalczania wolnych rodników, czyli wysoko reaktywnych cząsteczek, które mogą uszkadzać nasze DNA oraz inne makromolekuły obecne w komórkach. W wyniku stresu oksydacyjnego organizm szybciej starzeje się, dochodzi też do niekontrolowanego namnażania komórek. Wprowadzenie do diety dużych ilości antyoksydantów przyczynia się do neutralizacji wolnych rodników. W rezultacie procesy starzenia się organizmu zostają spowolnione, na naszej twarzy nie pojawiają się nowe zmarszczki, stany zapalne zostają zniwelowane, co z kolei chroni nas przed rozwojem wielu chorób, w tym nowotworów.

Kawa bogatym źródłem antyoksydantów

Kawa zmniejsza ryzyko depresji

Udowodniono, iż po wypiciu kawy, w organizmie wzrasta poziom serononiny i dopaminy, czyli neuroprzekaźników odpowiedzialnych za dobry nastrój. Osoby, które regularnie sięgają po ten czarny napój, cieszą się lepszym samopoczuciem i rzadziej zapadają na depresję.

Kawa chroni wątrobę przed uszkodzeniami

Choć może wydawać się to zaskakujące, to pijąc 4 filiżanki kawy dziennie, zmniejszamy ryzyko uszkodzenia wątroby aż o 80%. Za sprawą substancji zawartych w tym aromatycznym napoju dochodzi do zmniejszenia liczby wydzielanych enzymów, które z kolei wpływają destrukcyjnie na ten narząd o właściwościach detoksykacyjnych. W rezultacie kawosze rzadziej cierpią na stłuszczenie czy marskość wątroby.

Kawa chroni wątrobę przed uszkodzeniami

Kawa w profilaktyce choroby Parkinsona

Wykazano, iż kawa bywa także pomocna w zapobieganiu schorzeniom neurodegeneracyjnym, w tym chorobie Parkinsona. Ta  przypadłość manifestuje się niekontrolowanym drżeniem mięśni. Kawosze, którzy regularnie piją swój ulubiony napój, rzadziej zapadają na chorobę Parkinsona. Prawdopodobnie działanie protekcyjne jest związane z kofeiną, ponieważ kawa, która jej nie zawiera, nie chroni struktur nerwowych przed zmianami degeneracyjnymi.

Kawa chroni przed rakiem

Liczne badania naukowe udowodniły, iż regularne picie kawy chroni przed nowotworami, w tym rakiem piersi, jelita czy wątroby. Swoje dobroczynne działanie ten aromatyczny napój zawdzięcza antyoksydantom oraz polifenolom, które zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za uszkodzenia makromolekuł komórkowych oraz powstawanie stanów zapalnych.

Kawa chroni przed rakiem

Kawa zapewnia dłuższe życie

W kawie znajdziemy wiele dobroczynnych substancji, które zwalczają toksyny oraz wolne rodniki, zatem organizm nie jest wyeksponowany na ich destrukcyjne działanie. Naukowcy zauważyli, że osoby regularnie pijące ten aromatyczny napój są mniej narażone na śmierć w młodym wieku.

Kawa zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2

Cukrzyca stanowi jedną z najczęściej spotykanych chorób cywilizacyjnych. Zmaga się z nią aż 300 milionów ludzi na całym świecie. Tymczasem picie 4 filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy aż o 50%.

Kawa zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2

 

Różne rodzaje kawy – postaw na ziarno wysokiej jakości!

W sklepie internetowym Blueberry Roasters znajdziesz bogaty wybór kaw z różnych zakątków świata, które różnią się smakiem i aromatem.  Ziarna, które trafiają do wyżej wspomnianej firmy, pozyskiwane są z najlepszych plantacji na świecie.  Blueberry Roasters to palarnia kawy, która współpracuje tylko ze sprawdzonymi dostawcami, co daje gwarancję wysokiej jakości produktu finalnego. Czy wiesz, że aromat napojowi, który pijesz, zapewnia nie tylko samo ziarno, ale też rodzaj jego obróbki? Palarnia kawy Blueberry Roasters wie, jakim procesom poddać ziarno, aby wydobyć z niego pełnię walorów smakowych. W wyniku ich przeprowadzenia otrzymuje niezwykle bogaty bukiet, który sprosta wymaganiom największych smakoszy.  Od czasu wypalania oraz temperatury procesu zależy efekt końcowy. Odpowiednie dobranie parametrów zapewnia kawom Blueberry Roasters niepowtarzalny aromat i smak. Marzy ci się świeżo palona kawa, której ziarna były prażone maksymalnie 2 tygodnie temu? Blueberry Roasters stara się wypalać niewielkie partie kawy, aby dostarczać swoim klientom świeży produkt charakteryzujący się najwyższą jakością. W sklepie internetowym króluje w 100% Arabica, która czasem oferowana jest w połączeniu z Robustą. Z jakiegoś powodu unikasz kofeiny? Blueberry Roasters oferuje także kawę pozbawionego tego składnika, która nie pobudza, ale roztacza przez tobą pełnię swojego aromatu i smaku. Teraz dobrej jakości kawa bezkofeinowa jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy ją tylko zamówić ze strony internetowej palarni. Kawę paloną przez Blueberry Roasters można też zakupić stacjonarnie w kawiarni Cafe Borówka mieszczącej się w centrum Wrocławia przy ul. Świdnickiej 38a.

Różne rodzaje kawy

Domowy peeling kawowy – żyj w zgodzie z filozofią zero waste

Cenisz sobie naturalne scruby, które w sposób mechaniczny usuwają martwy naskórek? Nie musisz więcej kupować gotowych peelingów. W domowym zaciszu sama przygotujesz scrub na bazie kawy. To produkt, który każdy ma w swoim domu. Przygotowanie peelingu z kawy wcale nie wymaga dużo pracy ani masy dodatkowych składników.  Na dodatek, używając takiego domowego scrubu, nie tylko oszczędzasz pieniądze, ale też nie generujesz dodatkowych plastikowych opakowań, w których sprzedają kosmetyki. Tego typu pojemniki będą zalegały na wysypiskach przez setki lat, ponieważ nie ulegają biodegradacji tak jak papier czy fusy z kawy.

Peeling kawowy przygotujesz, nie wykorzystując do tego kawy prosto z opakowania. Możesz użyć fusów, jakie pozostają ci po zaparzeniu tego aromatycznego napoju. Wiele osób ceni sobie takie proste, a zarazem ekologiczne rozwiązania. Jeśli często masz wyrzuty sumienia, że przez swoją troskę o wygląd, przyczyniasz się do zanieczyszczenia środowiska lub wykorzystujesz zasoby, które mogłyby zaspokoić zapotrzebowanie na żywność innych osób, to w tym wypadku możesz o nich zapomnieć.

Domowy peeling kawowy

Jak przygotować peeling z kawy?

Peeling z kawy uzyskasz, łącząc ze sobą fusy pozostałe po zaparzeniu kawy z brązowym cukrem i olejem kokosowym. Tak powstałą mieszanką masujesz swoje wilgotne ciało ze szczególnym uwzględnieniem pośladków oraz ud. Są to bowiem miejsca w sposób szczególne narażone na rozwój cellulitu. Pod tym określeniem kryją się grudki i inne nierówności, które powstają na skórze wskutek nierównomiernego odkładania komórek tłuszczowych. Na szczęście cellulit można zwalczać na różne sposoby, jednym z nich jest peeling z kawy.  Zawiera on też olej kokosowy o właściwościach nawilżających i regenerujących. Z jego pomocą skóra stanie się gładka i elastyczna. Funkcję ścierniwa pełni tutaj zarówno brązowy cukier, jak i fusy z kawy. Po wykonaniu takiego naturalnego peelingu skóra pozostaje pachnąca jeszcze przez jakiś czas.

Dlaczego peeling z kawy jest sprzymierzeńcem osób walczących z cellulitem? Zawiera bowiem kofeinę, która wykazuje szereg aktywności, w tym drenujące, wyszczuplające i antycellulitowe.  Substancja ta pobudza krążenie, tym samym wzmacniając tkankę łączną i przyczyniając się do modelowania ciała. Oczywiście, peeling kawowy możesz przygotować też na bazie innego ulubionego oleju, np. ze słodkich migdałów lub lnianego, a cukier zastąpić grubą solą morską lub zgniecionymi łupinami orzecha włoskiego.