Przebarwienia na skórze, a szczególnie na twarzy są problemem wielu pacjentów. Brązowe plamy zazwyczaj po opalaniu to efekt działania promieni słonecznych, które stymulują działanie melanocytów do wytwarzania melaniny, która stanowi naturalną ochronę skóry przed zniszczeniami. Niektóre z melanocytów wytwarzają zbyt dużą ilość melaniny, która, punktowo kumulując się w skórze, sprawia, że pojawiają się na niej ciemne plamy. Najwięcej przebarwień powstaje zazwyczaj na twarzy, dekolcie oraz na dłoniach, czyli na tych partiach skóry, które najczęściej eksponowane są na światło słoneczne.
Istnieje wiele czynników sprzyjających powstawaniu zaburzeń pigmentacji:
– zmiany hormonalne (ciąża, okres menopauzy)
– choroby autoimmunologiczne zwłaszcza tarczycy i związana z tym kuracja hormonalna
– plamy polekowe – antykoncepcja,
– stosowanie kosmetyków i suplementów zawierających substancje światłouczuląjące np. dziurawiec
– przebarwia posłoneczne oraz powstające jako wynik starzenia się skóry
– przebarwienia o podłożu genetycznym, endokrynologicznym oraz w chorobach wątroby
– przebarwienia pozapalne, pourazowe i potrądzikowe.
Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?
Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie peelingów z kwasem glikolowym: Isispharma GLYCO-A 12% Krem do peelingu powierzchniowego z kwasem glikolowym 12% – 30ml z preparatami wpływającymi na chwilowe ograniczenie procesu melanogenezy: Isispharma Neotone serum na noc, likwidujące przebarwienia skóry 30 ml
Efekty takiej kuracji są spektakularne!
Pozwalają rozjaśnić przebarwienia o co najmniej 95% i to aż u 99% pacjentów.
Najlepiej zaplanować taką kurację na okres jesienny, gdy nie ma silnego nasłonecznienia, które jest przeciwwskazaniem.
Z kuracją wiążą się czasami umiarkowane efekty uboczne, skóra na twarzy jest podrażniona, zaczerwieniona i się łuszczy.
Kurację rozpoczynamy od zastosowania prze okres 2 tygodni peelingu GLYCO-A 12% w kremie, który stosujemy zawsze na noc. Przed użyciem na skórę twarzy testujemy produkt na niewielkiej powierzchni odsłoniętej skóry (np. przedramienia) w celu sprawdzenia tolerancji na krem. Wyniku testu określa na jak długi okres pozostawiamy krem na skórze, w ten sposób regulujemy stopień złuszczania skóry jaki chcemy osiągnąć.
Normalnym efektem jest wystąpienie uczucia mrowienia, pieczenia lub pojawienie się zaczerwienienia. Objawy te są oznaką działania kwasu glikolowego i na ogół znikają samoistnie po kilku dniach. Gdyby jednak uczucie to było zbyt dokuczliwe, krem należy zmyć czystą wodą. Po 2-3 dniach pozostawiamy krem na skórze na całą noc,
Po 2 tygodniach wprowadzamy do kuracji Neotone serum na noc, preparat wpływa na wszystkie etapy melanogenezy powodując dalszą likwidację przebarwień.
Aby zaburzenia kolorytu nie powróciły, należy pamiętać o stosowaniu kremów ochronnych z wysokim filtrami UVA/UVB SPF 50+ podczas kuracji oraz po jej zakończeniu, np. Isispharma Neotone RADIANCE serum na dzień likwidujące przebarwienia skóry z filtrem SPF50+ 30 ml
Bardzo istotną sprawą jest profilaktyka, czyli odpowiednie zabezpieczenie skóry przed powstawaniem przebarwień, gdzie podstawą są preparaty z filtrami przeciwsłonecznymi UVA/UVB/ Blue Light.
Dobry preparat, to jedno, ale trzeba go umiejętnie stosować, czyli ponownie aplikować filtry kilka razy w ciągu dnia, gdy przebywamy na słońcu.
Preparat nałożony o poranku nie daje nam ochrony przed słońcem przez cały dzień, szczególnie będąc na plaży, gdy korzystamy z kąpieli czy wycierałyśmy skórę ręcznikiem. Najczęściej zaleca się ponowną aplikację po dwóch godzinach.
Należy unikać długotrwałego przebywania na słońcu w godzinach 11:00 -14:00 gdy jest najsilniejsze promieniowanie UVB, w tym przedziale czasowym ograniczamy się do 5-10 minutowego naświetlania aby sprowokować skórę do wytwarzania witaminy D3.