Uroda

Jak unikać powstawania siniaków?

Jak unikać powstawania siniaków

Znasz to uczucie, gdy niespodziewanie uderzasz o coś ręką lub nogą, a potem masz w tym miejscu wielkiego siniaka, który schodzi przez dwa tygodnie. Jak unikać powstawania siniaków?

Czym są siniaki?

Siniaki to podskórne wylewy krwi. Krew, która wycieknie z naczyń włosowatych jest następnie metabolizowana przez wątrobę, zanim ta jednak zostanie wyłapana, to hemoglobina pod skórą daje się we znaki w postaci mało estetycznych plam.

Jak wzmocnić naczynia krwionośne?

Aby uniknąć powstawania siniaków, należy wzmocnić naczynia krwionośne. Kluczową rolę w ich wytrzymałości mechanicznej odgrywa kolagen. To białko jest z kolei syntetyzowane w organizmie przy udziale witaminy C. Jeśli chcesz mieć więcej kolagenu wchodzącego w skład m.in. naczyń krwionośnych, musisz spożywać produkty bogate w kwas askorbinowy. Witaminę C znajdziesz w cytrusach, ale te są często mocno opryskiwane, przez co  mogą uczulać. W kwas askorbinowy obfitują też porzeczki, żurawina, żółta papryka oraz nać pietruszki. Witaminę C znajdziesz też w jeżynach, malinach i borówkach.

Jak zapobiec siniakom?

Warto też więcej na siebie uważać. Jeśli siniaki biorą się z uprawiania sportu, pomocne mogą okazać się ochraniacze, które zamortyzują uderzenie. Gdy masz problemy z utrzymaniem równowagi, w autobusie staraj się siedzieć aniżeli stać, bo przy hamowaniu z pewnością nabijesz sobie sporo siniaków. Jeśli  nieestetyczne plamy biorą się z nieuwagi, po prostu spróbuj być bardziej ostrożna przy siadaniu czy wstawaniu.

Maść na siniaki

Gdy siniak już się pojawi, a chcesz, aby zniknął ze strategicznego miejsca przed balem karnawałowym czy imprezą urodzinową, możesz smarować go maścią z arniką i kasztanowcem. Taki produkt przyspiesza wchłanianie siniaka. Jednak należy pamiętać, że tempo tego procesu jest kwestią mocno zindywidualizowaną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *