Zwycięstwo jest całkiem realne, jeśli się wie, w jaki sposób przystąpić do konfrontacji. Tego możemy się nauczyć, zwracając się o pomoc do odpowiednich instytucji. Należy wiedzieć co i jak przygotować, by nie być postawionym w sytuacji „moje słowo przeciwko jego słowu”. Na stronach KSA i OSA możemy się dowiedzieć, jakie przysługują nam prawa i jak z nich korzystać.
Należy mieć świadomość, że mobbing może wystąpić w każdym miejscu pracy – zdarza się zarówno w małych, jak i dużych firmach, a nawet w najwyższych urzędach w państwie. Swego czasu opinią publiczna wstrząsnął fakt mobbingu komandosów z oddziału GROM, a także z kancelarii Sejmu.
Instancją, która ostatecznie rozstrzyga konflikty między pracownikami oraz pracodawcą jest Sąd Pracy. Do niego skierowane są sprawy przedłożone w Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), do której możemy w każdej chwili zgłosić naruszenie praw pracownika.
Bardzo ważne jest wsparcie innych ludzi, którzy również przeżyli mobbing w pracy. Istnieją grupy samomopomocowe, działające przy KSA i OSA, różnego rodzaju fora internetowe, gdzie wypowiadają się osoby prześladowane oraz te, którym walka się udała. Świadomość, że nie jest się samym w walce z mobberem przynosi wielkie korzyści psychologiczne i daje siłę do dalszej walki.
Pamiętaj, że nie musisz być ofiarą!
Roman Pręg