Wakacje na campingu
grafika przekazana przez partnera

W ostatnich latach campingi i wakacje pod namiotem przeżywają prawdziwy renesans. Turyści zmęczeni ogromnymi kompleksami hotelowymi i wysokimi kosztami pobytu w pensjonatach decydują się na wyjazdy na pola namiotowe, które coraz częściej są wyposażone w pełen węzeł sanitarny i liczne udogodnienia. Jeśli i Ty planujesz wyjazd na wakacje pod namiotem, sprawdź, co zabrać ze sobą, by cieszyć się komfortowym wypoczynkiem.

Dobry śpiwór to podstawa

Najważniejszym akcesorium na wyjazd pod namiot jest śpiwór. Śpiwór na camping zawsze powinien być dostosowany do aktualnej pogody. Letni śpiwór powinien być dość cienki, by nie powodować nadmiernego pocenia. Temperatura komfortu w śpiworach na lato nie powinna być niższa niż 10 stopni C. Na wypady pod namiot w okresie jesienno-zimowym powinno się z kolei wybierać model, którego temperatura graniczna wynosi 0 stopni C lub mniej. Dzięki niemu uniknie się groźnej hipotermii, nawet gdy nocuje się w górach w trakcie opadów śniegu.

Ochrona przed komarami, czyli moskitiery i spraye na skórę

Najbardziej dokuczliwym elementem nocowania na campingach są komary. Uciążliwe owady wlatują do namiotu i gryzą śpiące w nim osoby. Aby się przed nimi chronić, warto zastosować moskitiery. Jeśli nie ma ich w podstawowym wyposażeniu namiotu, bez trudu można je dokupić w sklepie ze sprzętem campingowym lub sportowym. Ponadto powinno się stosować specjalne spraye na skórę, które odstraszają owady i zapobiegają ukąszeniom. Ich używanie jest konieczne nie tylko w celu ochrony przed komarami, ale i kleszczami, które przenoszą groźne choroby (np. boreliozę, odkleszczowe zapalenia mózgu).

kompaktowe meble campingowe

grafika przekazana przez partnera

Praktyczne organizery i kompaktowe meble campingowe

Pod namiotem trudno zachować porządek bez odpowiednich organizerów i kompaktowych mebli składanych. Organizery można zawieszać przy ściankach namiotu za pomocą specjalnych uchwytów. Dzięki nim zyskuje się więcej miejsca na materac i wygodny wypoczynek oraz ogranicza się ryzyko zgubienia ważnych przedmiotów osobistych. Kompaktowe, składane stoliki i krzesła przydają się z kolei podczas posiłku, gdyż dzięki nim nie trzeba jeść na kocu. Jeśli na camping jedziesz samochodem, możesz zabrać ze sobą również szafy campingowe, stoliki nocne i wiele innych mebli, które po złożeniu zajmują mniej miejsca niż plecak i bez trudu mieszczą się w bagażniku.

Kuchenka i zestaw naczyń turystycznych

grafika przekazana przez partnera

Kuchenka i zestaw naczyń turystycznych

Pod namiotem potrzebne są akcesoria do przyrządzania posiłków. Przede wszystkim potrzebujesz zestawu naczyń turystycznych, gdyż na części campingów dostępne są kuchnie polowe z palnikami dla wszystkich gości. Naczynia turystyczne pod namiot mogą mieć niewielkie rozmiary, dlatego bez trudu zmieszczą się w plecaku trekkingowym. Kuchenka na kartusz przydaje się z kolei, gdy nocujesz na polu namiotowym bez dostępu do kuchni, na którym bez własnego palnika nie przygotujesz herbaty i nie ogrzejesz gotowego dania obiadowego.