czytamy

Sztuka czytania wcale nie zanikła. Choć nowoczesne technologie wciąż się rozwijają, wydawnictwa nie mogą narzekać na brak zainteresowania. Wciąż chętnie sięgamy po książki, czy to w tradycyjnej czy elektronicznej formie. Co czytamy najchętniej?

„Jeśli sądzisz, że w dobie komputerów sztuka czytania zanikła…”

Chyba wiele osób kojarzy ten słynny cytat. Moim zdaniem Mugoli jest znacznie mniej, o czym świadczy ogromna popularność książek i powstające coraz to nowe księgarnie stacjonarne i internetowe. Mimo komputerów, tabletów, wszelkich gier i rozrywek nie zapomnieliśmy o książkach. W dalszym ciągu odwiedzamy księgarnie i biblioteki. Kupujemy książki dla siebie, bliskich i znajomych. Zapach farby drukarskiej dla niektórych jest niczym najpiękniejsze perfumy na świecie. Kochamy książki i czytamy je. Sztuka czytania nie zanikła, wręcz przeciwnie, ma się bardzo dobrze. W czym tkwi ten fenomen? Szukamy oderwania od rzeczywistości, od szarej codzienności. Pragniemy przenieść się w nieco inny świat, a książki są najlepszym do tego łącznikiem.

Co czytamy najchętniej?

Polacy chętnie odwiedzają księgarnie. Duże ilości książek kupują w Internecie, gdzie można znaleźć atrakcyjne promocje i tytuły niekiedy niedostępne w sklepach stacjonarnych. Na portalach społecznościowych powstają specjalne grupy czytelnicze i fora, gdzie można wymienić się przeczytanymi książkami lub nabyć je za symboliczną kwotę. Tak szerzy się czytelnictwo.
Po jakie książki sięgamy najczęściej? Gusta Polaków są dość zróżnicowane. Prym wiodą kryminały. Motyw zbrodni jest wciąż na czasie. Nic dziwnego, że co chwila powstają nowe powieści z zacięciem detektywistycznym i kryminalistycznym. Ten rok zdecydowanie należał do Katarzyny Bondy, którą śmiało możemy nazwać polską królową kryminałów. Fantastyka jest równie popularna, zarówno wśród dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Klasyką jest oczywiście Harry Potter i Władca Pierścieni, ale oprócz nich, na liście bestsellerów znajdziemy także sagę „Millennium” Stiega Larssona czy powieści Stephena Kinga. Młodzież szkolna napędza rynek czytelniczy poprzez czytanie lektur. Ale nie na samych obowiązkowych pozycjach kończy się temat książek wśród dzieci. Andrzej Maleszka ze swoją serią „Magiczne drzewo” raczej nie może narzekać na brak zainteresowania u najmłodszych. Istnym książkowym hitem okazał się w ostatnich sezonach Christian Grey. Nie tylko kobiety zaczytywały się w erotyczno-romantycznej powieści o Szarym. Wraz z popularnością „Pięćdziesięciu twarzy Greya” mogliśmy zaobserwować prawdziwy wysyp literatury tego typu. Jeśli mowa o romantyczności, to nie możemy pominąć literatury obyczajowej, w której wątków miłosnych nie brakuje. Po tego typu książki sięgają najczęściej kobiety. Takie autorki jak Magdalena Kordel, Manuela Gretkowska oraz Anna Ficner-Ognowska mają rzesze fanek, które z niecierpliwością wyczekują kolejnych tytułów.

czytanieCzytanie to wciąż jedno z głównych zainteresowań Polaków i ludzi na całym świecie. Książki dają nam nieograniczone możliwości wyobraźni i rozwoju. Koją duszę i złamane serca. Kształcą i zadziwiają. Mam nadzieję, że sztuka czytania nigdy nie zaniknie, Nie ważne czy to książki w formie papierowej czy też nie – każda lektura jest dobra, jeśli tylko chcemy po nią sięgnąć. Sięgajmy więc książki i przekładając stronicę otwierajmy swój umysł, ciesząc się z każdego słowa, które ktoś zostawił specjalnie dla nas – czytelników.

Katarzyna Antos