Dekorowanie domu lub mieszkania na święta Bożego Narodzenia może być bardzo przyjemnym doświadczeniem, dzięki któremu spędzimy kilka chwil z rodziną. Każdy z domowników może brać udział w przygotowywaniu dekoracji czy wieszaniu świątecznych stroików.

Prawie każda rodzina przystraja pokój gościnny, w którym spożywa wieczerzę wigilijną, w pomieszczeniu tym znajduje się zawsze choinka, czasami dekorujemy również inne pokoje, powinniśmy jednak zastanowić się nad udekorowaniem całego domu zarówno w środku, jak i na zewnątrz.

Ozdoby świąteczne wzbogacają wymowę świąt, ich zadaniem jest nadanie wyjątkowości tym szczególnym dniom. Dodatkowo ozdoby świąteczne umilają nam świąteczny czas, cieszą nasze oczy oraz wprowadzają porcję w nasze życie. Nie spełniają one jednak tylko funkcji dekoracyjnej, mają za zadanie również przypominanie nam jak ważne w naszej kulturze są święta Bożego Narodzenia.

Panuje przekonanie, iż święta Bożego Narodzenia łączą się z określoną kolorystyką, która bezsprzecznie kojarzy się z tym wydarzeniem. Do tradycyjnych kolorów bożonarodzeniowych należą: biały (symbol czystości i niewinności), złoty (kolor symbolizujący jasność i blask), zielony (symbol nadziei), czerwony (kolor życia, serca i miłości rodzinnej).

Przykładowe dekoracje jakie możemy wykorzystać w naszych domach:

 • Przy wejściu możesz powiesić łyżwy przywiązane czerwoną wstążką. Będzie to miłe przywitanie gości.
 • Na drzwiach wywieś kartki bożonarodzeniowe, zrób z nich girlandę lub ozdób nimi świąteczny wieniec.
 • Poręcz schodów możesz ozdobić girlandami, gałązkami, bombkami, wstążkami.
 • Postaw w holu miseczki z pachnącymi suszonymi kwiatami lub przyprawami (cynamon, wanilia, piernik).
 • Ozdób lustro wzorami (płatki śniegu, gwiazdki) wykonanymi ze sztucznego śniegu.
 • Użyj wstążek i kokardek do dekoracji luster i obrazów.
 • Przygotuj dekoracje świąteczne zrobione z jabłek, żurawiny, gałązek, choinki, szyszek i czerwonych wstążek.
  Ozdób nimi półki oraz stół.
 • Przy kominku lub obok choinki zawieś skarpety na prezenty, na szafkach ustaw porcelanowe lub szklane aniołki, bombki, świeczki, figurki, stroiki, itp.
 • Zrób prostą i efektowną dekorację okna.

Pamiętajmy, że odpowiednio dobrane dekoracje budują wspaniałą atmosferę świąt, w tym roku również postarajmy się podjąć trud przygotowania pięknych wnętrz. Nie traktujemy dekoracji świątecznych negatywnie, to że dopiero niedawno zaczęły przenikać do naszej kultury nie oznacza wcale że odciągają naszą uwagę od duchowych przeżyć, a jedynie pomagają nam stworzyć podniosłą atmosferę związaną z świętami Bożego Narodzenia.

Przygotowania do świąt, a co za tym idzie również dekoracje domu zacznijmy odpowiednio wcześnie, wtedy nie będziemy narażeni na zmęczenie i zły humor na chwile przed kolacja wigilijną.