Psychologia

Toksyczna przyjaciółka

Relacje międzyludzkie nie zawsze układają się po naszej myśli. Czasem osoby, które uważaliśmy za przyjaciół, psują nam dobry nastrój. Jak ustrzec się wampirów energetycznych?

Relacje międzyludzkie nie zawsze układają się po naszej myśli. Czasem osoby, które uważaliśmy za przyjaciół, psują nam dobry nastrój. Jak ustrzec się wampirów energetycznych?

Umawiając się na spotkanie z przyjaciółką, zazwyczaj czujemy podekscytowanie. Zaspokajając potrzeby towarzyskie, czujemy przypływ endorfin. Niestety, czasem bliskie nam osoby zawodzą na pełnej linii, wówczas z niecierpliwością czekamy na zakończenie spotkania z przyjaciółką.

Wieloletnie przyjaźnie

Niektóre kobiece przyjaźnie charakteryzują się długim stażem. Koleżanka z osiedla stała się powiernicą naszych sekretów i pragnień. To jej przedstawiłaś swojego pierwszego chłopaka i zdawałaś szczegółową relację z randek. Później studiowałyście w tym samym mieście. Przyjaciółka obserwowała, jak przeistaczasz się z dziewczyny w dorosłą kobietę. Wspierała Cię w trudnych chwilach. Zawsze mogłaś liczyć na życzliwe słowo z jej strony. Nigdy nie zawiodła Twojego zaufania. Niestety, od pewnego czasu wspólne spotkania stały się źródłem udręki.

Zmiana charakteru

Warto pamiętać, iż każdy człowiek zmienia się pod wpływem doświadczeń i przeżyć. Osoba, która do niedawna była duszą towarzystwa, nagle może stać się człowiekiem wyobcowanym i zdystansowanym. Gdy zawodzą nas bliscy znajomi, budujemy grubą skorupę, która ma za zadanie ochronić nas przed złem i bólem.

Przyjaciółka – wampir energetyczny

Czasem zdarza się, iż nasza przyjaciółka przeobraża się w wampira energetycznego. Relacja staje się toksyczna, a wspólne spotkania przestają być satysfakcjonujące. Czasem dajemy z siebie wszystko, podczas gdy druga strona przyjmuje egoistyczną postawę. Brak wzajemności, próby deprecjonowania, nielojalność i kłamstwo sprawiają, że ludzie się od siebie oddalają. Wiele kobiet cierpi z powodu roszczeniowej postawy swojej przyjaciółki. Gdy bliska osoba zawodzi nasze zaufanie, czujemy się skrzywdzone.

Zmiana perspektywy

W miarę upływu czasu na pewne sprawy spoglądamy z innej perspektywy. Cechy, które wcześniej przemawiały na korzyść naszej przyjaciółki, mogą stać się irytujące. Człowiek musi nauczyć się kończyć znajomości, które mu nie odpowiadają. Choć niełatwo odciąć się od przeszłości, czasem staje się to koniecznością. Osoby, które tkwią w toksycznych relacjach, tracą swój czas i zdrowie.

Zakończenie wieloletniej przyjaźni

W związku z tym, iż decyzje podejmowane pod wpływem emocji często bywają niewłaściwe, warto gruntownie przeanalizować dotychczasowe relacje. Nie warto podtrzymywać przyjaźni, gdy:

  • każde spotkanie kończy się pogorszeniem nastroju
  • bliska osoba zadaje Ci ból i cierpienie
  • przyjaciółka kpi z Ciebie, Twojej rodziny, pracy, ubioru itp.
  • koleżanka próbuje poderwać Twojego męża
  • nigdy nie możesz liczyć na wsparcie przyjaciółki
  • przyjaciółka zazdrości Ci sukcesów, domu, samochodu, nowej torebki itp.

Choć zerwaniu wieloletniej przyjaźni towarzyszą podobne emocje jak przy rozwodzie, czasem warto odciąć się od przeszłości. Toksyczne relacje zabierają nam czas i energię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *