Tabletka dzień po – jak zażywać

Przez wieki kobiety nie mogły świadomie zarządzać własną płodnością, co skutkowało licznymi ciążami, które wycieńczały ich organizm. XX wiek przyniósł nam skuteczne metody antykoncepcji. Zapobieganie nieplanowanej ciąży stało się dużo łatwiejsze niż kiedykolwiek. Gdy w latach 60. ubiegłego stulecia na rynku pojawiła się pigułka antykoncepcyjna, kobiety zyskały prawdziwą wolność decydowania o sobie. Choć przez lata uległa ona licznym modyfikacjom, pojawiły się także inne metody zapobiegania ciąży, to żadna z nich w 100% nie chroni przed zapłodnieniem. Z pomocą przychodzi tabletka dzień po. Jak zażywać tę pigułkę?

Spis treści:

  1. Pęknięta prezerwatywa a ryzyko ciąży
  2. Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych?
  3. Antykoncepcja awaryjna – obalamy mit!
  4. Jak działa antykoncepcja awaryjna?
  5. Tabletka dzień po – jak zażywać?
  6. Jak szybko uzyskać receptą na tabletkę dzień po?

Pęknięta prezerwatywa a ryzyko ciąży

Antykoncepcja stanowi wspaniały wynalazek ludzkości, jednak nie jest ona pozbawiona wad. Polacy najchętniej sięgają po prezerwatywy lub stawiają na metody antykoncepcji hormonalnej. Każde rozwiązanie posiada swoje wady i zalety. Prezerwatywa jako antykoncepcja mechaniczna chroni nie tylko przed nieplanowaną ciążą, ale też licznymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Warto stosować ją zawsze, gdy nie mamy pewności co do stanu zdrowia partnera lub jego wierności. Niestety, prezerwatywa może zsunąć się podczas stosunku lub ulec pęknięciu. W takiej sytuacji jej działanie protekcyjne traci rację bytu.

Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Antykoncepcja hormonalna opiera się na dostarczaniu syntetycznych żeńskich hormonów płciowych, które zostały tak dobrane, aby zapobiegać owulacji, czyli uwalnianiu dojrzałej komórki jajowej. Ta metoda zapobiegania ciąży charakteryzuje się najwyższą skutecznością pod warunkiem, że ściśle przestrzegamy zaleceń. Tabletki antykoncepcyjne należy zażywać codziennie o stałej porze. Wiele kobiet ma jednak z tym spory problem. Większości zdarza się od czasu do czasu zapomnieć o pigułce. W rezultacie ochrona antykoncepcyjna nie jest już tak skuteczna i pewna. Także dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, które powodują wymioty bądź biegunkę tuż po zażyciu pigułki, mogą osłabiać jej działanie.

Antykoncepcja awaryjna – obalamy mit!

W związku z tym, iż antykoncepcja okazuje się czasem zawodna, zdarza się również, iż dajemy się ponieść namiętności, przez co uprawiamy seks bez zabezpieczenia, z pomocą przychodzi tabletka dzień po. Na rynku dostępne są dwa środki: ellaOne i Escapelle. Antykoncepcja awaryjna przynosi najlepsze rezultaty, gdy tabletkę dzień po zażyjemy jak najszybciej po niezabezpieczonym akcie płciowym. Czasem można usłyszeć, iż ellaOne i Escapelle to środki wczesnoporonne, co jest nieprawdą. Antykoncepcja awaryjna nie polega na wywoływaniu poronienia, lecz ma za zadanie zapobiec ciąży. Tabletka dzień po jest bezpieczna, co potwierdziły badania kliniczne. Mimo to nie należy stosować jej jako zamiennika tradycyjnej antykoncepcji. Spośród dostępnych metod zapobiegania ciąży należy wybrać skrojoną na miarę naszych potrzeb, a jedynie w sytuacjach awaryjnych sięgać po ellaOne lub Escapelle.  Jakie skutki uboczne daje tabletka dzień po? Okazuje się, że może powodować plamienia z dróg rodnych, wymioty i mdłości.

Jak działa antykoncepcja awaryjna?

Antykoncepcja postkoitalna ma za zadanie zahamować owulację, czyli nie dopuścić do uwolnienia dojrzałej komórki jajowej. Tabletka dzień po przynosi najlepsze rezultaty w pierwszej fazie cyklu. Jeśli jednak seks bez zabezpieczenia miał miejsce nieco później, również nie jesteśmy pozbawione ochrony, gdyż antykoncepcja awaryjna działa kilkutorowo. Nie tylko hamuje owulację, ale też zagęszcza śluz szyjkowy, co utrudnia migrację plemnikom. Te nie mogą się przedostać do komórki jajowej, przez co nie dochodzi do zapłodnienia.  Ponadto zarówno ellaOne, jak i Escapelle hamuje perystaltykę jajowodu i prowadzi do zmian w obrębie endometrium, z którego zbudowana jest macica.

Tabletka dzień po – jak zażywać?

Zapewne zastanawiasz się, kiedy zażyć tabletkę dzień po, aby mogła ona zadziałać i uchronić cię przed nieplanowaną ciążą. W przypadku antykoncepcji postkoitalnej obowiązuje zasada: im szybciej, tym lepiej. Czas działa na niekorzyść kobiety, która odbyła stosunek bez zabezpieczenia i boi się zajść w nieplanowaną ciążę. Escapelle i ellaOne bazują na innych substancjach aktywnych. ellaOne można zażyć do 120 godzin po odbyciu niezabezpieczonego aktu płciowego, gdyż jej składnikiem czynnym jest octan uliprystalu. Z kolei Escapelle swoje działanie opiera na lewonorgestrelu, który działa znacznie krócej, ponieważ tylko przez 72 godziny.

 

Jak szybko uzyskać receptą na tabletkę dzień po?

Recepta na tabletkę dzień po okazuje się niezastąpiona, gdy odbyłyśmy seks bez zabezpieczenia, a nie planujemy ciąży. Niestety, zarówno ellaOne, jak i Escapelle to środki postkoitalne dostępne wyłącznie na receptę. Przez krótki czas można było je nabyć w Polsce bez tego dokumentu, jednak później stał się on ponownie wymagany. W najgorszej sytuacji znajdują się kobiety z mniejszych miejscowości oraz takie, u których przypływ namiętności miał miejsce piątek wieczorem. Mają one niewiele czasu, aby podjąć stosowne działania i umówić się na wizytę u ginekologa. E-recepta na tabletkę dzień po może okazać się dla nich wybawieniem. Umożliwia bowiem uzyskanie szybkiej i taniej pomocy bez konieczności stania w kolejce. Odkąd recepta elektroniczna stała się naszą codziennością, nie musimy już prosić o pomoc swojego ginekologa, który aktualnie przebywa na urlopie lub jest niechętny antykoncepcji postkoitalnej. Recepta na tabletkę dzień po jest dostępna w wielu poradniach online po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką, jednym z przykładów jest e-recepta.net. Recepty elektroniczne niewątpliwie ułatwiły dostęp do ellaOne i Escapelle, pozwalając jednocześnie uniknąć niepotrzebnego skrępowania.