Szpitalna wyprawka dla noworodka
Pixabay

Kompletowanie torby do szpitala dla mamy oraz noworodka często wzbudza kontrowersje i wątpliwości. To, co w wielu przypadkach sprawdza się u jednej osoby, często u innej jest całkowicie zbędne. Najchętniej kupilibyśmy wszystkie produkty, jednak torba do szpitala powinna być lekka i poręczna, tak aby poruszanie się z nią nie przysparzało problemów. Dodatkowo bardzo często ogranicza nas budżet. Przy zakupach dla noworodka powinniśmy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami.

Jak najmniej rzeczy

Należy mieć świadomość, że torba szpitalna powinna zawierać tylko niezbędne akcesoria. Dodatkowo najlepiej takie, które można potem wyparzyć lub wyprać w 90°C. Przebywając w szpitalu, jesteśmy narażeni na duże stężenie patogenów, które normalnie występują w środowisku w znikomych ilościach. Szczególnie niebezpieczne są bakterie oportunistyczne – oporne na większość dostępnych antybiotyków. Dla małego noworodka, ale też dla innych osobników w domu mających obniżoną odporność takie patogeny mogą być śmiertelne. Obecnie na rynku dostępne są specjalne zestawy ubranek dla maluchów, które można potem wyprać w wysokiej temperaturze. Warto pamiętać, aby zabrać ze sobą kilka wielofunkcyjnych pieluszek tetrowych.

Kosmetyki dla noworodka

Jeżeli chodzi o rzeczy do kąpieli i przemywania maluszka, to wystarczą środki do mycia i woda dostępne na szpitalnym oddziale. Z domu należy jednak zabrać ze sobą: maść do zabezpieczania okolicy pieluszkowej oraz opakowanie chusteczek nawilżanych. W celu prewencji pieluszkowego zapalenia skóry przy każdej zmianie pieluszki należy przemyć okolice pieluszkową letnią bieżącą wodą, następnie osuszyć i zabezpieczyć specjalnie do tego przeznaczonym kremem. Krem stosujemy przez cały okres, podczas którego dziecko nosi pieluszkę. Na odparzenia u niemowląt idealnie sprawdzi się Bepanthen Baby, który zawiera dekspantenol, wspomagający naturalne procesy regeneracyjne w skórze. Dodatkowo zabezpiecza i nawilża skórę, przywracając właściwy poziom odżywienia, stymuluje proces wytwarzania lipidów skóry oraz przyspiesza odbudowę naskórka. Mimo dobrej pielęgnacji, mogą zdarzyć się odparzenia pieluszkowe. W takiej sytuacji regularnie stosowany krem należy zamienić na ten przeznaczony do leczenia tego typu zmian.

Co lepiej zostawić w domu?

Zrezygnuj z jakichkolwiek zabawek i pluszaków, którymi maluch w tym wieku i tak nie będzie zainteresowany. Większość z nich nie można wyprać lub wyparzyć, przez co stają się siedliskiem bakterii. Nie warto także zabierać ubranek wierzchnich, takich jak kombinezon, oraz fotelika (można je przywieźć w dzień wypisu ze szpitala). Zadbaj, by także twoje rzeczy można było wyprać w wysokiej temperaturze. W związku z tym nie zabieraj poduszek, szlafroków czy wełnianych kapci. Jeśli ktoś z bliskich planuje Cię odwiedzić, uprzedź, by nie przynosił pluszowych prezentów. Warto sprawdzić przed wyborem szpitala, czy oddział zezwala na odwiedziny. Wiele oddziałów, aby chronić swoich małych podopiecznych, zezwala na spotkanie z rodziną tylko w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach.