domowe alergeny
Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

Alergia wielu osobom kojarzy się głównie z uczuleniem na pyłki roślin, które kwitną w okresie wiosenno-letnim. Pojawiają się wtedy objawy takie jak: kichanie, wodnista wydzielina z nosa, zaczerwienione i łzawiące oczy. Jednak należy pamiętać, że alergia może być wywołana przez różne alergeny, także te, które znajdują się w naszym domu. Dlatego gdy pojawią się niepokojące symptomy, należy obserwować swój organizm i starać się rozpoznać ich źródło.

 

Alergia na kurz domowy

Alergia na kurz wynika z nadwrażliwości organizmu na składnik białkowy, który wydalają z siebie i z których zbudowane są roztocza. Roztocza to mikropajęczaki, które żywią się złuszczonym ludzkim i zwierzęcym naskórkiem. Na ich aktywność ma wpływ temperatura i stopień wilgotności powietrza. Roztocza lubią ciepło, natomiast giną w niskich temperaturach, dlatego ich bardzo duże ilości znajdują się w materacach i pościeli. Znajdziemy je także w innych tapicerowanych elementach wyposażenia domu oraz w dywanach, zasłonach i pluszowych zabawkach. Najczęściej objawy alergii nasilają się podczas sprzątania, odkurzania i innych domowych czynności. W takich sytuacjach pomocne będą preparaty przeciwhistaminowe np. z loratadyną, które przynoszą ulgę i zmniejszają dolegliwości. Ponadto należy pamiętać o tym, aby codziennie wietrzyć pomieszczenia, a także pozbyć się niepotrzebnych tekstylnych elementów wyposażenia np. narzut, zasłon, dywanów. Dodatkowo zaleca się częste pranie pościeli, koców, kołder i poduszek w wysokich temperaturach (60°C).

Alergia na sierść zwierząt

Innym źródłem alergii mogą być domowe pupile np. pies, kot, chomik, królik czy świnka morska. W tym przypadku również mamy do czynienia z alergią wziewną, którą wywołują specyficzne białka zawarte nie tylko w sierści, ale przede wszystkim w naskórku zwierzęcia, a także w wydzielinie gruczołów łojowych i potowych czy wydalinach (mocz, ślina). Poza klasycznymi objawami alergii z czasem może rozwinąć się również astma, która nieleczona może doprowadzić do poważnych trudności z oddychaniem. Należy pamiętać o tym, że alergia na sierść nie musi być gwałtowna i natychmiastowa, a może rozwijać się powoli i nasilać w czasie. Spośród wszystkich alergenów zwierzęcych najlepiej zbadane i poznane są alergeny kota, które dodatkowo mają tendencję do najczęstszego wywoływania objawów. Jeżeli któryś z domowników wykazuje symptomy alergii, jedynym i skutecznym sposobem jest zrezygnowanie z pupila lub poddanie się terapii odczulającej, która niestety jest długotrwała (3-5 lat).

Alergia na pleśń grzybów

Alergia na pleśnie to jedna z najczęstszych alergii zaraz po pyłkach i kurzu domowym. Pleśnie w świeżym powietrzu pojawiają się w ciepłych miesiącach letnich, np. grzyby z rodziny Altenaria, w okresie od maja do października. Natomiast w pomieszczeniach domowych zarodniki mogą być obecne przez cały rok, zwykle koncentrując się w wilgotnych miejscach tj. łazienki, piwnice, strychy, niewietrzone i wilgotne schowki oraz garaże. Osoby uczulone na zarodniki grzybów powinny przede wszystkim unikać miejsc, gdzie ekspozycja na alergeny jest wyjątkowo duża. Poza tym zaleca się kontrolę systemu wentylacji domowej, unikanie nawilżaczy powietrza oraz tapet i wykładzin podłogowych, stronienie od prac ogrodowych i przebywania w drewnianych domkach, pralniach, saunach i łaźniach.