Od wieków przyjęło się, że stół jest sercem kuchni. Właśnie przy nim gromadzą się wszyscy członkowie rodziny, aby celebrować ważne dla nich wydarzenia oraz chwile.

Stół, który ma nam posłużyć przez wiele lat musi być przeze wszystkim praktyczny, trwały oraz odpowiadać naszym gustom. Czy znalezienie stołu, który byłby idealny jest możliwe? Oczywiście! Wystarczy, że sami go zaprojektujemy, a następnie zlecimy jego wykonanie profesjonalnej firmie stolarskiej. Jednak o wiele łatwiej oraz dużo taniej znaleźć coś w sklepach meblowych. Oferta producentów jest na chwilę obecną naprawdę imponująca!

Właściwy rozmiar

Zanim rozpoczniemy nasze poszukiwania powinniśmy dokładnie zmierzyć pomieszczenie , w którym ma się znajdować stół oraz w przybliżeniu określić jego wielkość oraz maksymalną cenę jaką możemy na niego przeznaczyć. Pod żadnym pozorem nie decydujmy się na zakup mebla „na oko” ponieważ możemy tego później bardzo żałować. Co prawda zwroty są możliwe, jednak nie ukrywajmy – zajmują one sporo czasu, który moglibyśmy spożytkować całkowicie inaczej.

Mierząc przestrzeń, w której ma się znajdować stół, pamiętajmy o tym, aby dookoła niego znajdowało się jeszcze minimum 70 cm wolnej przestrzeni na krzesła, meble oraz inne sprzęty gospodarstwa domowego. Umożliwi to swobodne przechodzenie oraz sprawi, że kuchnia nie będzie wyglądała na zagraconą.

Dlatego też w małych pomieszczeniach doskonale sprawdzą się stoły rozkładane, które na co dzień zajmują niewiele miejsca, zaś w razie potrzeby mogą przeobrazić w ogromny stół przeznczony dla kilkunastu osób.

Odpowiedni kształt

Układ kuchni oraz jej wielkość narzucają z reguły kształt stołu. Jednak wybierać możemy do woli według własnych upodobań spośród kształtów kwadratowych, prostokątnych, okrągłych lub owalnych. Decydując się na jakiś konkretny kształt pamiętajmy o tym, aby wziąć pod uwagę jakie stół ma pełnić funkcje oraz jak wiele osób będzie przy nim zasiadać. Zwróćmy też uwagę na długość krawędzi blatu zapewniającej należytą wygodę siedzącej osobie. Jest to ok 50-60 cm.

Do najmniejszych i najbardziej uniwersalnych należą stoły kwadratowe do wymiarach ok. 80 × 80 cm. Posłużą one doskonale singlom, młodym małżeństwom oraz parom bez dzieci. W razie niezapowiedzianej wizyty, będą w stanie pomieścić się przy nim maksymalnie 4 osoby.

Większa rodzina wygodnie zasiądzie zaś przy stole o wymiarach 80 × 120 cm. Zawsze możemy również wybrać spory stół rozkładany, w którym długość blatu po rozłożeniu sięga nawet ok. 400 cm! Spokojnie pomieści się przy nim 16 osób.

Przy zakupie zwróćmy również uwagę na wysokość stołu. Jego minimalna wysokość to 60 cm. Im wyższych posiadamy domowników, tym stół również powinien być wyższy.