Uroda

Starzenie się włosów – jak spowolnić ten proces?

Starzenie się włosów

Zdjęcie autorstwa Samarth Singhai z Pexels

Z wiekiem coraz trudniej przychodzi nam zapuszczanie włosów. Te nie tylko gorzej rosną, ale też wykazują tendencję do przerzedzania się.  Starzenie się włosów to niekorzystny proces, który na szczęście można spowolnić. Pomogą w tym odpowiednio dobrane kosmetyki i nie tylko.

Spis treści:

  1. Co wpływa na procesy starzenia się organizmu?
  2. Nadmierne wypadanie włosów
  3. Starzenie się włosów – kiedy się rozpoczyna?
  4. Siwienie włosów – od czego zależy?
  5. Jak spowolnić siwienie włosów?
  6. Pielęgnacja włosów. Dlaczego peeling skóry głowy jest tak ważny?
  7. Kiedy udać się na zabiegi trychologiczne?
  8. Kiedy sięgnąć po suplementy wzmacniające włosy?

Co wpływa na procesy starzenia się organizmu?

Cały organizm z wiekiem zaczyna się starzeć, dotyczy to także włosów. Na tempo, w jakim następują te niekorzystne procesy, wpływa wiele czynników. Wśród najistotniejszych należy wymienić zanieczyszczenie środowiska, strefę klimatyczną, rasę, dietę oraz indywidualne uwarunkowania genetyczne.

Nadmierne wypadanie włosów

Czy wiesz, że każdy włos żyje tylko 6-8 lat? Później wypada, a w jego miejsce wyrasta nowy. W związku z tym, iż jednocześnie nie tracimy wszystkich pukli, to końcowy etap cyklu życiowego włosa nie jest dla nas zbyt uciążliwy. Każdego dnia z naszej głowy wypada od 100 do 150 włosów. Jest to zjawisko całkowicie normalne, którym nie należy się martwić. Jednak u niektórych osób wypadanie włosów zachodzi z dużą większą intensywnością. Wówczas należy wykonać szczegółowe badania oznaczające poziom witamin i minerałów w organizmie. Jeśli te nic nie wykażą, pomocna może okazać się konsultacja z endokrynologiem i trychologiem.

Jak spowolnić siwienie włosów
Zdjęcie autorstwa Kristina Paukshtite z Pexels

Starzenie się włosów – kiedy się rozpoczyna?

Starzenie się włosów zaczyna się po 25. roku życia. Zapewne zauważyłaś, że na studiach nie narzekałaś na gęstość swoich pukli. Te były w dość dobrej kondycji, choć używałaś pierwszego lepszego szamponu i odżywki do włosów. Z czasem ich stan uległ pogorszeniu, pomimo iż sięgasz po znacznie droższe kosmetyki do pielęgnacji włosów.

Siwienie włosów – od czego zależy?

Jakie objawy daje starzenie się włosów? W pierwszej kolejności widzimy przy skroniach pierwsze siwe włosy. Niestety, z wiekiem spada synteza melaniny, czyli naturalnego barwnika, który nadaje naszym puklom odcień. Oczywiście, nie jest to jedyny czynnik wpływający na siwienie włosów. Wśród najważniejszych należy wymienić: uwarunkowania genetyczme, styl życia, dietę, gospodarkę hormonalną i zabiegi fryzjerskie.

Jak spowolnić siwienie włosów?

Zapewne zauważyłaś, że twoje rówieśniczki mają włosy w lepszej lub gorszej kondycji niż ty. Jedne borykają się z siwizną, drugie mają pojedyncze siwe włosy, a u innych nie występują one wcale. Zdrowe włosy to przede wszystkim zdrowa, zbilansowana dieta, która zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na wszystkie substancje odżywcze. Niestety, bardzo często nasze menu jest zbyt mało urozmaicone, przez co brakuje nam niektórych witamin oraz minerałów. Także zdrowy styl życia sprzyja opóźnieniu procesów starzenia się włosów.  Osoby, które żyją w chronicznym stresie, siwieją zdecydowanie szybciej niż ich rówieśnicy. Duży wpływ na kondycję włosów wywiera także ich pielęgnacja oraz zabiegi fryzjerskie. Te ostatnie warto przeprowadzać u doświadczonych stylistów fryzur, którzy korzystają z produktów najwyższej jakości.

Pielęgnacja włosów. Dlaczego peeling skóry głowy jest tak ważny?

Pielęgnacja włosów, aby przynosiła pożądane rezultaty, powinna rozpoczynać się od peelingu skóry głowy. Tak, nasz skalp także potrzebuje regularnego usuwania martwego naskórka. Inaczej ten staje się pożywką dla drożdżaków, co przekłada się na łupież. Martwy naskórek utrudnia też przenikanie substancji aktywnych z wcierek, masek czy szamponów. Usuwając go, wykonujemy też masaż skóry głowy, który poprawia jej ukrwienie i wpływa korzystnie na odżywienie samych włosów.  Należy też regularnie nakładać maski i to nie tylko na długość włosów, ale też skórę głowy. Przy czym taka maska powinna spełniać określone wymogi. Na szczęście na rynku znajdziemy maski do skóry głowy zawierające naturalne oleje oraz ekstrakty zamiast silikonów, które tylko doraźnie wygładzają włosy na ich długości.  Aby spowolnić starzenie się włosów, sięgnij po kosmetyki fryzjerskie charakteryzujące się najwyższą jakością.

peeling skóry głowy
Zdjęcie autorstwa Hannah Nelson z Pexels

Kiedy udać się na zabiegi trychologiczne?

Czasem kondycja włosów jest na tyle słaba, iż zabiegi trychologiczne stają się koniecznością. Na szczęście dziś w każdym większym mieście można znaleźć salony oferujące tego typu usługi. Największą popularnością cieszą się koktajle peptydowe i witaminowe.  Trycholog może też zadecydować o przeprowadzeniu infuzji tlenowej, karboksyterapii czy masażu skóry głowy.

Kiedy sięgnąć po suplementy wzmacniające włosy?

Suplementy z witaminami oraz minerałami też mogą pomóc na starzenie się włosów. Nasza dieta często jest zbyt mało zróżnicowana, by pokryć zapotrzebowanie organizmu na wszystkie substancje odżywcze. Suplementów na włosy nie należy jednak zażywać w ciemno. Zanim po nie sięgniesz, wykonaj badanie krwi i oznacz w niej zawartość poszczególnych witamin oraz minerałów. Dopiero wiedząc, czego ci brakuje, możesz sięgnąć po określony preparat mineralny czy witaminowy. Pamiętaj, że nie tylko niedobór witamin czy minerałów jest groźny. Niebezpieczny dla twojego  organizmu może okazać się także ich nadmiar.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *