Aby żelazko służyło nam przez lata, nie możemy zapominać o jego odpowiednim użytkowaniu oraz regularnym odkamienianiu.

Aby uniknąć zatkania dysz żelazka kamieniem, ale również i brzydkiego nalotu na jego stopie, zamiast wody z kranu wlewajmy do niego wodę destylowaną. Kupimy ją w każdym markecie oraz sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Jeżeli jednak nie stosowałyśmy się do tego zalecenia, a żelazko zaczyna wypluwać drobinki kamienia, czas zabrać się za odkamienianie. Niektóre z nich mają specjalny tryb pracy do usuwania kamienia, ale czasami konieczne jest sięgnięcie po dodatkowe środki.

Odkamienianie żelazka za pomocą odkamieniacza

Jeżeli Twoje żelazko posiada funkcję odkamieniania, upewnij się czy możesz używać do niego specjalnych odkamieniaczy. W instrukcji na pewno znajdziesz tego typu informację, jeżeli producent wyraźnie zaznacza że nie jest to zalecane, niestety tego typu środki nie będą przydatne. Jeżeli jednak sprzęt nie jest wyposażony w tę funkcję, możesz śmiało użyć chemicznego środka. Dostępne na rynku są różnego rodzaju koncentraty i płyny, płyn wlewamy do pojemniczka na wodę i po określonym czasie ustawiamy żelazko na tryb pracy z parą. Najlepiej żelazko odkamieniać nad wanną, gdyż w trakcie tego procesu może wydobyć się rdza oraz duża ilość brudu.

Odkamienianie żelazka za pomocą octu

Każda pani domu wie, jak wiele rzeczy można wyczyścić za pomocą octu. Tyczy się to również żelazka – wystarczy wlać ocet do pojemnika na wodę i ustawić żelazko na najwyższą temperaturę oraz parę. Ocet doskonale wyczyści zarówno wnętrze żelazka, jak i otwory wyprowadzające parę. Za pomocą octu możemy również przywrócić blask stopie żelazka, musimy jednak przygotować najpierw specjalną pastę z octu i soli. Przygotowaną mieszankę nakładamy szmatką na zimne żelazko i szorujemy powierzchnię, pozostałości zmywamy wilgotną ściereczką.