Soda oczyszczona lub kwasek cytrynowy zamiast octu

Jeżeli nie lubisz zapachu octu lub po prostu nie masz go pod ręką, zastąpić go możesz kwaskiem cytrynowym lub roztworem sody oczyszczonej. Używa się ich tak samo jak octu – wlewasz do pojemnika na wodę i ustawiasz żelazko na najwyższą temperaturę oraz pracę z parą. Sposób ten polecany jest również do odkamieniania pralki, wystarczy wlać roztwór do pojemnika na proszek i włączyć pralkę (koniecznie bez prania!) na 90 stopni.

Usuwanie kamienia z żelazka za pomocą pasty do zębów

Jeżeli jedynie stopa żelazka ma nalot z kamienia, usunąć go możemy przy pomocy zwykłej pasty do zębów. Ważne jest aby to była najzwyklejsza biała pasta, odpadają więc wszelkiego rodzaju żele do mycia zębów oraz pasty zawierające żelowe paski. Pasta ma bardzo dobre właściwości ścierające i bez problemu usuwa niewielkie przypalenia. Niestety, jeżeli żelazko ma bardzo przypaloną stopę, ten sposób może się okazać niewystarczający. W takich przypadkach polecamy sięgnąć po specjalne sztyfty do czyszczenia.

Aby żelazko służyło nam przez lata i nie niszczyło ubrań, dbajmy o nie stale. Zamiast zwykłej wody sięgajmy tę zdemineralizowaną. Regularnie używajmy środków do odkamieniania, nieważne czy będą to środki chemiczne czy naturalne. Jeżeli żelazko posiada funkcję odkamieniania, korzystajmy z niej i dokładnie czytajmy instrukcję, czym możemy je dodatkowo czyścić. Jeżeli będziemy stosować się do tych zasad, żelazko z pewnością odwdzięczy nam się bezproblemową pracą.