Poziom libido uwarunkowany jest wieloma czynnikami. Na niektóre z nich można świadomie wpłynąć, wywołując korzystne zmiany w jakości nie tylko życia seksualnego, ale także zdrowia psychofizycznego. Pracę nad libido warto jednak rozpocząć od ustalenia przyczyny problemu.
Leczenie przyczynowe
Libido to określenie na popęd seksualny. U każdego człowieka jest on uwarunkowany wieloma czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi, dlatego kształtuje się na różnych poziomach. Bywa ono wyjątkowo wrażliwe zwłaszcza na zmiany zachodzące w życiu codziennym. Na jego wahania wpływają nawyki żywieniowe i używki. Niekorzystnie oddziałują też leki stosowane w niektórych chorobach na tle psychicznym, hormonalnym czy kardiologicznym. Poziom libido zmienia się też wraz z fazami cyklu menstruacyjnego. Poza tym stres i mało aktywny tryb życia odgrywają istotne znaczenie. Ze względu na złożony mechanizm kreowania się libido oraz jego podatność na zmiany środowiskowe leczenie powinno mieć charakter przede wszystkim przyczynowy.
Na pewność siebie w sypialni i poczucie atrakcyjności korzystnie wpływa relaksacja. Medytacje, sport czy inne formy odpoczynku sprzyjają poprawie kondycji psychicznej, uwalniając od zmartwień, a także dobroczynnie oddziałują na inne strefy, w tym sen czy zdrowie fizyczne. Odprężony organizm jest ponadto mniej podatny na stres i różne infekcje. Niemniej ważna jest zbilansowana dieta. Odpowiednia podaż antyoksydantów, kwasów tłuszczowych nienasyconych i innych składników odżywczych wspiera stymulację układu nerwowego, produkcję hormonów płciowych czy procesy spermatogenezy. Niedobory żywieniowe można też uzupełnić, suplementując minerały. Duży ich wybór znajduje się na stronie internetowej https://sklep.medme.pl/erotyka/zdrowie-intymne,k1386. Pomocne mogą okazać się też afrodyzjaki, jak truskawki czy ostrygi, które zwiększają produkcję ludzkich feromonów.
Inne sposoby na libido
Obniżone libido bywa również związane z problemami dotyczącymi relacji partnerskich. Problem wówczas warto omówić wspólnie, ponieważ sytuacja niskiego popędu jednej osoby pośrednio wpływa też na drugą. Przyczyną takiego stanu może być np. słaba satysfakcja z życia erotycznego. Możliwości urozmaicenia zbliżeń intymnych i uzyskania zadowolenia jest wiele. Wśród nich są akcesoria erotyczne. To gadżety różnego rodzaju, w tym zabawki, bielizna czy gry interakcyjne, stworzone z myślą o pobudzeniu zmysłów i rozpalenia ciała. Akcesoria ponadto stanowią ciekawy sposób na poznawanie swojego ciała i odkrywanie nowych upodobań, dlatego mogą także pełnić funkcję terapeutyczną dla życia erotycznego.
Poprawę libido można też osiągnąć, stosując środki farmakologiczne. Wiele z nich jest skierowanych do mężczyzn z problemem osiągnięcia erekcji, inne zaś stanowią uniwersalny kompleks składników aktywnych dla pań. W ich składzie można znaleźć m.in. żeń-szeń, ashwagandhę, korzeń maca, szafran, cynk, selen czy l-argininę. Farmaceutyki nie tylko zwiększają ochotę na zbliżenie, ale też dodają energii, polepszają nastrój, neutralizują zmęczenie i wyostrzają funkcje poznawcze. Dodają też pewności siebie.