Eksperyment Milgrama
Ten test psychologiczny miał na celu zbadanie posłuszeństwa wobec autorytetów i został przeprowadzony w roku 1961 oraz 1962. W następnych latach przeprowadzono kolejne doświadczenia oparte na tym pomyśle. Milgram próbował się dowiedzieć, jakie są przyczyny ślepego posłuszeństwa wobec zbrodniczych rozkazów, które doprowadzały w historii do przypadków ludobójstwa.
W pierwszym eksperymencie ochotnikom przypadła rola nauczyciela, a pomocnikowi badacza – rola ucznia. Uczeń miał odpowiadać prawidłowo na zadane pytania. Jeżeli odpowiedział źle, to nauczyciel mógł go ukarać zadając za pomocą wstrząsów elektrycznych. W rzeczywistości nauczyciel był przekonany, że są one prawdziwe, jednak uczeń ich nie odczuwał, a jedynie udawał. Nauczyciel był pewien, że jest to bolesne, bowiem na początku sam otrzymał jeden próbny wstrząs.
Wyniki eksperymentu zadziwiły nawet samego pomysłodawcę, bowiem znaczny odsetek osób kontynuował eksperyment do końca. Wiele osób na polecenie autorytetu zadawało ból innym, a prośby ucznia czy wewnętrzny bunt nie zmieniały ich zachowania. Milgram doszedł więc do wniosku, iż podporządkowanie autorytetom ma większy wpływ na zachowanie ludzi niż wyznawane wartości, postawy czy osobowość.