Komunikacja niewerbalna. Czy faktycznie z naszych gestów można wyczytać nasze intencje, uczucia i myśli? Okazuje się, że tak. Dlatego też dobrze jest wiedzieć, co oznaczają pewne gesty i zachowania.

Czym jest komunikacja niewerbalna?

Komunikacja niewerbalna to przekazywanie różnego rodzaju informacji bez użycia słów, a za pomocą gestów ciała, wyrazu twarzy i zewnętrznego wyglądu. Okazuje się, że w ten sposób przekazujemy więcej informacji niż za pomocą słów.

Dodatkowo, o ile możemy wypowiedzieć nieprawdziwe słowa, to jednak bardzo trudno jest nie skłamać mową ciała.

Albert Mehrabian, niemiecki naukowiec, ustalił, iż jedynie 7% informacji uzyskujemy z tego, co słyszymy, a 38% odczytujemy z tonu czyjegoś głosu i aż 55% informacji uzyskujemy odczytując mowę ciała. Okazuje się więc, iż nasza mimika, sposób siedzenia czy ułożenie nóg mogą o nas powiedzieć o wiele więcej, niż byśmy chcieli.

Język ciała

Za pomocą tego języka możemy przekazać wiele informacji. W pewnych sytuacjach jest to bardzo wygodne (np. kiedy chcemy komuś pokazać, że nam na nim zależy, ale boimy się wypowiedzieć to na głos), w innych może jednak wprawiać nas w zakłopotanie i zdradzać nasze prawdziwe uczucia (np. drżący głos może zdradzić, że jesteśmy zdenerwowani).