powiesc-psychologiczna

„Nigdy nie godziłam się z teorią dziedziczności. Dziedziczenia bezrobocia, alkoholizmu… Nie wierzę w fatum. Ale ten zaklęty krąg powielanych schematów zdawał się niezniszczalny”.

Samobójstwo ojca, chłód matki, pijący i bijący ojczym, samotność, poczucie odrzucenia: zdawałoby się, że Mira – żona i matka – ma to wszystko już za sobą. Że sobie z tym poradziła. Że nigdy nie powieli błędów swojej rodziny. Jednak demony przeszłości nie pozwalają o sobie zapomnieć. Mąż odchodzi, a ona topi żal w kolejnych kieliszkach wina. I tak jak wszyscy alkoholicy nie widzi swojego problemu. W końcu zostaje postawiona przed wyborem: przymusowe leczenie w zakładzie zamkniętym albo pozbawienie prawa do opieki nad córką…

Blizny to opowieść o próbie znalezienia swojego miejsca w świecie na przekór okolicznościom, o nieustannym rozdrapywaniu własnych ran, o przeszłości, która – jakkolwiek byśmy temu zaprzeczali – determinuje teraźniejszość. Czy wpływa też na przyszłość?

Na początku lipca ogłosiliśmy konkurs, w którym dzięki uprzejmości wydawnictwa Dobra Literatura można było wygrać 1 z 3 egzemplarzy powieści Katarzyny Michalik-Jaworskiej pt. „Blizny”. Aby zdobyć jeden z nich wystarczyło w sposób kreatywny dokończyć poniższe zdanie.

„Ludzie nadużywają alkoholu, ponieważ…”

 

Poniżej prezentujemy nagrodzone wypowiedzi:

„Ludzie popadają w alkoholizm, ponieważ nikt ich nie nauczył, jak radzić sobie z trudnymi emocjami takimi jak złość czy gniew.  Ukojenia poszukują w piwie lub wódce,  które pozwalają im na chwilę oderwać się od otaczającej ich rzeczywistości.  Niestety, po krótkotrwałej uldze pojawia się kac, a wraz z nim ze zdwojoną siłą powracają codzienne problemy”Arleta D., Warszawa.

„Ludzie popadają w alkoholizm, ponieważ próbują w ten sposób zwrócić uwagę otoczenia na własną osobą. Tak czynią zwłaszcza osoby młode, które nie mogą liczyć na zainteresowanie swoich zapracowanych rodziców, którzy na co dzień w ogóle nie mają dla nich czasu. Zdarza się też tak, iż niektórzy z nich „dziedziczą” uzależnienie po swoich rodzicach.  Niektórzy ludzie skłonność do nadmiernego spożywania alkoholu mają zapisaną w genach”Anna K., Wrocław

„Ludzie nadużywają alkoholu, ponieważ alkohol daje im chwilowe poczucie oderwania się od problemów, odpręża, pozwala zapomnieć. Staje się idealnym lekarstwem na wszystko: na stres, na kłótnie w domu, na brak znajomych, z czasem staje się najlepszym przyjacielem – takim, który uzależnia i nie daje o sobie zapomnieć”Monika R. , Warszawa

Serdecznie gratulujemy zwyciężczyniom i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach!

Tekst sponsorowany