Felietony Najnowsze Styl życia

Przyjaźń – co robić, by przetrwała lata?

przyjaciółki

Znajomych można mieć całe mnóstwo, ale przyjaciół tylko kilkoro. Przyjaźń to wyjątkowa więź, która odpowiednio pielęgnowana, potrafi przetrwać długie lata, a nawet całe życie. Co robić by utrzymać przyjaźń na długi czas?

Przyjaciele na zawsze

Skupiamy się na pracy, rodzinie i związkach, ale często zapominamy, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają przyjaciele. Przyjaźń jest nam potrzebna, ponieważ pragniemy takiego uczucia, które opiera się na wsparciu, wzajemnym zrozumieniu i szacunku. Przyjaciele zawsze pomogą, niezależnie od dnia i godziny. Wybaczą nam najbardziej absurdalne zachowania. Pocieszą, rozśmieszą, są niczym lekarstwo na wszelkie smutki. I tak jak znajomi się zmieniają i odchodzą, oni zostają, wciąż przy nas trwając. Przyjaźń to piękna relacja, którą trzeba pielęgnować. Zdecydowanie warto to robić, by nigdy nie stracić wartościowych i ważnych dla nas osób. Co robić, by przyjaźń przetrwała lata?

Znajdź czas dla przyjaciół

Cierpimy na chroniczny brak czas, a wraz z nim nasze relacje. W całym tym biegu za karierą i sukcesem znajdźmy czas dla przyjaciół. Możemy wyperswadować jeden dzień czy wieczór w tygodniu, w którym będziemy spotykać się z naszymi przyjaciółkami. Za każdy razem możemy urządzać babski wieczór przy winie i ulubionym filmie czy serialu lub wybrać się na kawę. Niech ten czas będzie tylko dla nas. Poświęćmy go na opowieści o tym, co ostatnio wydarzyło się w naszym życiu. Czas spędzony w takim gronie nigdy nie będzie stracony, a my jeszcze bardziej zacieśnimy więzi, których nikt i nic nie będzie w stanie rozerwać.

Liczy się pamięć

Na pewno nie wyobrażamy sobie tego, by nasza przyjaciółka nie odzywała się do nas przez kilka tygodni. Utrzymanie kontaktu jest ważne, musi leżeć po obu stronach. Pamiętajmy, by choć raz na kilka dni wysłać przyjaciółce wiadomość czy zadzwonić i zapytać się co słychać. Jeden zwykły telefon z pewnością ucieszy naszą przyjaciółkę. Dłuższy brak kontaktu nie wróży dobrze żadnej relacji, dlatego pamiętajmy by się odzywać, tym bardziej, jeśli nie możemy się spotkać.

Wykazanie zainteresowania

znajomośćW przyjaźni niezwykle ważne jest zainteresowanie. W każdej relacji to istotny element jej podtrzymania. Inaczej znajomości szybko się rozpadają. Zapytaj przyjaciółkę jak sobie radzi w nowej pracy? Wykaż zainteresowanie jej życiem. Ważne byś nie była egoistką i nie myślała tylko o sobie. Ludzie wokół ciebie też potrzebują uwagi, zwłaszcza przyjaciele. Nie bądź samolubna, a twoja przyjaciółka odwdzięczy się tym samym. W końcu na tym polega przyjaźń, żeby ze sobą rozmawiać i się o siebie wzajemnie troszczyć.

A wy, jak dbacie o swoje przyjaźnie? Czy macie przyjaciół, z którymi znacie się od lat i wciąż utrzymujecie kontakt?

Katarzyna Antos

Komentarze (7)

Danusiate

5 lat temu

Ja mam podobnie jak Ewalub – od 20 lat przyjaźnię się z mieszkającą w Szkocji parą. Widzieliśmy się cztery razy, podczas ich wizyt w Polsce i za każdym razem nie czuło się żadnego dystansu – jakbyśmy się wczoraj pożegnali. Piszemy do siebie bardzo często i są mi bliżsi niż osoby, które spotykam niemal codziennie.

ewalub

5 lat temu

Z moją najstarszą (stażowo) koleżanką spotkałam się może 3-4 razy w życiu. Znamy się od ok 16 lat, ale nasza znajomość opiera się na korespondencji. Zaczęłyśmy kiedyś pisać do siebie (dzięki ogłoszeniu w telegazecie 🙂 ), początkowo o błahostkach, a stopniowo o coraz poważniejszych sprawach. Czasem do siebie dzwonimy, ale jednak najwięcej radości sprawiają nam nasze listy, tradycyjne pisane długopisem na kartce, nie e-maile :-).

  Aneta

  5 lat temu

  A daleko do siebie macie? nie chcecie spotykać sie jakoś częściej, skoro tyle się znacie, wiecie o sobie duzo. Ja najbliższą przyjaciółke mam z czasów liceum, mineło juz wiele lat odkad skonczyłysmy szkołę, mieszkamy niestety w różnych miastach, ale staramy sie widywać, wspierać, rozmawiać, przyjaźń to bardzo cenna rzecz

   ewalub

   5 lat temu

   Ona pochodzi z zachodniopomorskiego, ja ze śląskiego. Teraz ja mieszkam w Małopolsce a ona we Wrocławiu. Niby nie jakoś bardzo daleko, ale przy codziennych obowiązkach brakuje czasu na częstsze spotkania.

pati25

5 lat temu

Prawdziwa przyjaźń to skarb.Trzeba ją pielęgnować,aby się nie skończyła

Mindi

5 lat temu

O każdy związek powinno się dbać, także o przyjaźń. Staram się być blisko moich przyjaciółek, obojętnie czy realnie czy w listach. Poświęcam im tyle czasu ile czuję, że potrzebują. Ale też nie narzucam się. Szczerość jest najważniejesza.

Tess

5 lat temu

Przyjaciołom trzeba okazywać zainteresowanie i mieć dla nich czas. Dobrze szczerze rozmawiać, muszą wiedzieć, że mogą liczyć na pomoc.

Zostaw komentarz