paleta-cieni-do-powiek

Przeterminowane kosmetyki często wyglądają normalnie

Dlaczego tak wiele z nas sięga po przeterminowane kosmetyki? Najczęściej wynika to z faktu, iż produkty, które są już po dacie ważności, nie wyglądają na zepsute. Krem, w którym namnażają się bakterie odpowiedzialne za wypryski i trądzik, nie śmierdzi, często nie zmienia też konsystencji.  Nie oznacza to jednak, iż przeterminowane kosmetyki są bezpieczne i zdatne do użytku. Należy je bezwzględnie wyrzucać do kosza, gdy  tylko zauważymy, że są po dacie ważności.

Cienie do powiek nie są wieczne!

Nawet wśród blogerek urodowych nie brakuje kobiet, które są przekonane, iż w przypadku niektórych kosmetyków termin przydatności jest tylko kwestią umowną. Za produkty niepsujące się uchodzą cienie do powiek, zwłaszcza te w kamieniu. Niestety, to powszechne przekonanie nijak się ma do rzeczywistości. Cienie do powiek psują się tak samo jak róże, szminki czy bronzery.  Jednocześnie korzystając z przeterminowanych kosmetyków do makijażu oczu, ryzykujemy najwięcej. W tego typu produktach  po upływie daty ważności mogą namnażać się groźne bakterie, w tym pałeczka ropy błękitnej i mikroorganizmy wywołujące zapalenie opon mózgowych. W tym miejscu warto podkreślić, iż niewielka droga dzieli chorobotwórcze drobnoustroje od mózgu. Jeśli chcemy uniknąć poważnych problemów zdrowotnych, musimy nauczyć się wyrzucać przeterminowane kosmetyki bez względu na to, z jakim rodzajem produktu mamy do czynienia.

przeterminowane-cienie-do-powiek

Lubisz używać  kilku odcieni bronzera? Postaw na minerały!

Jeśli lubisz testować nowe kosmetyki i mieć duży wybór odcieni, postaw na minerały. W związku z tym, iż nie zawierają one substancji, na których mogłyby namnażać się drobnoustroje, w ich przypadku termin przydatności można traktować nieco bardziej liberalnie. Pamiętaj jednak, że minerały są bezpieczne  przez wiele lat tylko wówczas, gdy dbamy o higienę podczas ich aplikacji. Bezpośrednio do słoiczka z produktem nie należy wkładać pędzli, ponieważ mają one kontakt z naszą skórą i mogą przenieść do kosmetyku obumarły naskórek, który następnie stanie się pożywką dla bakterii.  Minerały należy wysypywać na nakrętkę kosmetyku lub czystą rękę i dopiero wówczas nabierać je na pędzel.  Powinniśmy również pamiętać o regularnym myciu i dezynfekowaniu nakrętki, aby sięgając po niekomedogenne kosmetyki do makijażu, przypadkiem nie dorobić się zmian trądzikowych.

Wracając  do badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców, warto wspomnieć też o błyszczyku, który wprawdzie nie był przeterminowany, ale zawierał sporo chorobotwórczych drobnoustrojów.  W tego typu kosmetykach bakterie namnażają się bardzo dobrze ze względu na płynną konsystencję produktu, obecność substancji tłuszczowych i  obumarły naskórek wprowadzany na aplikatorze.  Jeśli chętnie malujesz usta błyszczykami, nakładaj je czystymi pędzelkami przeznaczonymi do aplikacji pomadek.

 

Marlena