Bez kategorii Fitness Najnowsze

Aktywność fizyczna seniora

aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna niesie za sobą wiele zalet, do najważniejszej z nich należy oczywiście poprawa zdrowia oraz kondycji fizycznej. Istnieją jednak również inne plusu częstego wykonywania ćwiczeń, należą do nich między innymi wzmożone kontakty towarzyskie, satysfakcja z osiągnięcia zamierzonych celów oraz lepsze samopoczucie.

Aktywność fizyczna znacznie wzmacnia naszą odporność oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, alzheimera i innych chorób demencyjnych. Ponadto może dobrze wpłynąć na funkcjonowanie mózgu i zachowanie jak najlepszej pamięci przez długie lata. Bardzo pozytywnym aspektem uprawiania sportu  w wieku dojrzałym jest  stałe utrzymywanie kontaktów społecznych ze swoimi rówieśnikami. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, iż stałe relacje z innymi ludźmi wpływają pozytywnie na naszą psychikę oraz samopoczucie, są tak samo potrzebne osobie w wieku dwudziestu, jak i siedemdziesięciu lat.

Każdy senior przed rozpoczęciem regularnego wykonywania ćwiczeń powinien zasięgnąć opinii lekarza odnośnie obecnego stanu zdrowia. Po otrzymaniu pozytywnej opinii specjalisty powinniśmy się zastanowić nad tym, jakie sporty będą dla nas najbardziej odpowiednie i z jakich będziemy mogli czerpać największą satysfakcję. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, wśród nich każdy powinien znaleźć dla siebie coś ciekawego.

Aqua Aerobik lub Pływanie

Aktywność fizyczna i spędzanie wolnego czasu przez osoby w dojrzałym wieku w wodzie jest doskonałym pomysłem. Ćwiczenia tego rodzaju są niezwykle bezpieczne, ponieważ nie przeciążają zbytnio naszego organizmu pomimo tego że angażują wszystkie partie mięśni. Ponadto są one bardzo przyjemne, poprowadzone przez wykwalifikowanego instruktora będą stanowić idealna odskocznię od codzienności oraz doskonale wspomogą zmęczone mięśnie i stawy osoby starszej.

Nordic Walking

cwiczenia-z-pilkaChodzenie z kijkami szczególnie w miłym towarzystwie, na świeżym powietrzu, wśród pięknych krajobrazów jest jedną z najprzyjemniejszych form aktywności fizycznej. Nordic Waliking jest odpowiedni również dla pań i panów w wieku okołoemerytalnym, głównie dlatego, że nie obciąża naszych stawów podobnie jak zwykły marsz oraz angażuje nawet 90% mięśni. Dla seniorów, którzy nie przepadają za wzmożonym wysiłkiem wskazane są również codzienne długie spacery, które są najprostszą i najtańszą formą aktywności.

Gimnastyka

Ćwiczenia gimnastyczne potrafią w doskonały sposób wpłynąć na motorykę naszego ciała. Ponadto działają one bardzo pozytywnie na poprawę elastyczności mięśni i stawów. Dzięki systematycznym ćwiczeniom osoby starsze są w stanie uniknąć bolesnych skurczów mięśni oraz dotkliwych, nieprzyjemnych bólów pleców.

Siedzący tryb życia nie należy do najlepszych form spędzania wolnego czasu na żadnym z etapów naszego funkcjonowania. Dlatego wzmożona aktywność fizyczna polecana jest nie tylko osobom w podeszłym wieku, a każdemu bez wyjątku. Wszystkie formy aktywnego spędzania czasu wolnego przez seniora pozytywnie wpływają nie tylko na jego zdrowie, ale również na jego samopoczucie oraz podtrzymanie kontaktów towarzyskich przez długie lata.

Komentarze (7)

Emilly27k

8 lat temu

Aktywność fizyczna jest ważna w każdym wieku. Uważam,że nie trzeba się wstydzić własnego wieku i ćwiczyć poprawiając swoją kondycję.

pati25

9 lat temu

Nie od dziś wiadomo,że aktywność fizzyczna,ruch ma wiele zalet.Każdy bez względu na wiek może uprawiać sport.Jest wiele możliwości i każdy znajdzie dla siebie odpowiednią formę ruchu

eve

9 lat temu

ruch to zdrowie, jestem jak najbardziej za aktywnoscia seniorow i w kazdym wieku

filodendron 2

9 lat temu

Teraz gdy doszła mi do domu jeszcze jedna osoba ( mama). Zwiększyły się moje obowiązki. Nagimnastykuję się coddziennie, podaj ,przynieś itp. Plus dodatkowy spacer z mamą. Albo się wzmocnię albo padnę od tych ciagłych zajęć parasportowych.

sirena46

9 lat temu

Najważniejszy jest ruch. A jaką aktywność ktoś wybierze to według mnie już jest sprawa drugoplanowa. Ważne żeby się ruszać i czy to będzie codzienny spacer czy siłownia nie ma znaczenia, ważne żeby nie siedzieć cały dzień na kanapie przed telewizorem 🙂

drobina

9 lat temu

Wypróbowałam już chyba wszystkie dyscypliny sportowe, oprócz…gimnastyki artystycznej, bo się do niej nie nadaję. No, jest jeszcze jedna dyscyplina, której nie uprawiałam – Nordic Walking. Do tej pory jakoś z kijami było mi nie po drodze. Może najwyższy czas, żebym je sobie wreszcie kupiła?

filodendron 2

9 lat temu

Teraz śrerdnia życia jest dłuższa i oczywiście gimnastykować sie można a nawet trzeba jeszcze długo, długo … 🙂

Zostaw komentarz