Psychologia
Przemoc domowa
Wbrew pozorom, przemoc domowa nie jest problemem, który dotyka wyłącznie kobiet z marginesu społecznego. Jej ofiarami nierzadko padają osoby dobrze wykształcone, które związały się z szanowanym przedsiębiorcą, artystą itp.
Wbrew pozorom, przemoc domowa nie jest problemem, który dotyka wyłącznie kobiet z marginesu społecznego. Jej ofiarami nierzadko padają osoby dobrze wykształcone, które związały się z szanowanym przedsiębiorcą, artystą itp.
O przemocy domowej mówimy wówczas, gdy jeden z członków rodziny próbuje zdominować swoich krewnych, uciekając się do przemocy fizycznej lub psychicznej. Niektóre osoby uciekają się do manipulacji i szantażu. Grożą, iż odbiorą sobie życie, jeśli żona nie rzuci pracy lub nie zerwie kontaktu z wieloletnią przyjaciółką.
Przemoc domowa – świadome działanie
Przemoc domowa jest celowym i w pełni świadomym działaniem człowieka. Oprawcy często tłumaczą się zazdrością, kłopotami w pracy itp. Czasem mówią, iż nie wiedzą, co w nich wstąpiło. Należy sobie uświadomić, iż tego typu wypowiedzi stanowią próbę manipulacji.
Relacja kat-ofiara
Osoby, które padają ofiarami przemocy, zazwyczaj są słabsze niż ich kat. Warto jednak pamiętać, iż oprawca nie zawsze charakteryzuje tężyzną fizyczną. Słowa bywają równie bolesne jak ciosy. Kobiety, który wychowały się w niepełnych rodzinach, często nie wierzą w siebie i swoje umiejętności. Tłamszone przez partnera tracą radość życia i zaczynają wierzyć, że zasłużyły sobie na takie traktowanie.
Naruszenie nietykalności osobistej
Sprawca przemocy narusza podstawowe, niezbywalne prawa ofiary tj. nietykalność osobista czy godność. Warto pamiętać, iż nikt nie może podnosić na nas ręki. Wiek i łączące nas relacje nie mają tutaj żadnego znaczenia. Rodzice nie są właścicielami swoich dzieci i nie mogą odzierać ich z godności.
Niekontrolowane wybuchy zazdrości
W naszym społeczeństwie wciąż pokutuje przekonanie, iż niekontrolowane wybuchy zazdrości świadczą o miłości partnera. W rzeczywistości dowodzą jego kompleksów i pokazują nam, z jakim człowiekiem mamy do czynienia. Jeśli nasz ukochany często na nas krzyczy, a jego czyny sprowadzają się do deprecjonowania naszych osiągnięć, w naszej głowie powinna zaświecić się czerwona lampka.
Przemoc domowa – stereotypy
Wśród polskich przysłów wciąż można znaleźć seksistowskie treści. „Jak chłop baby nie bije, to jej wątroba gnije” wciąż funkcjonuje w świadomości niektórych grup społecznych. Organizacje kobiece, które walczą z seksizmem i przemocą, często napotykają na mur. Przemoc domowa wciąż jest traktowana jako sprawa prywatna, której nie powinny regulować zapisy prawne.
Toksyczne więzi
Ofiary przemocy często nie potrafią wyswobodzić się z toksycznych więzów. Kobiety często kochają swoich katów i wierzą, że uczucie skłoni ich do zmiany postępowania. Panie, które dostrzegają problem, często nie mogą zmienić swojego życia, ponieważ nie zarabiają albo osiągają niskie dochody.
Przemoc domowa – polskie prawo
Sytuację ofiar utrudnia polskie prawo. Teoretycznie zgłaszając sprawę policji, możemy liczyć na izolację kata. W rzeczywistości oprawca rzadko trafia do aresztu. Sytuację ofiar miał poprawić zapis dotyczący eksmisji sprawcy przemocy. Niestety, w wielu przypadkach prawo jest martwe. Kobieta musi nadal mieszkać z katem, który może szukać zemsty.
Ofiarom przemocy domowej z pomocą przychodzą organizację pozarządowe. Dzwoniąc na „Niebieską linię”, możemy uzyskać cenne informacje. Niektóre stowarzyszenia prowadzą ośrodki, w których mogą zamieszkać ofiary przemocy.
« Wycieczki objazdowe jako forma spędzania wakacji