Wbrew pozorom, przemoc domowa nie jest problemem, który dotyka wyłącznie kobiet z marginesu społecznego. Jej ofiarami nierzadko padają osoby dobrze wykształcone, które związały się z szanowanym przedsiębiorcą, artystą itp.

O przemocy domowej mówimy wówczas, gdy jeden z członków rodziny próbuje zdominować swoich krewnych, uciekając się do przemocy fizycznej lub psychicznej. Niektóre osoby uciekają się do manipulacji i szantażu. Grożą, iż odbiorą sobie życie, jeśli żona nie rzuci pracy lub nie zerwie kontaktu z wieloletnią przyjaciółką.

Przemoc domowa – świadome działanie

Przemoc domowa jest celowym i w pełni świadomym działaniem człowieka. Oprawcy często tłumaczą się zazdrością, kłopotami w pracy itp. Czasem mówią, iż nie wiedzą, co w nich wstąpiło. Należy sobie uświadomić, iż tego typu wypowiedzi stanowią próbę manipulacji.

Relacja kat-ofiara

Osoby, które padają ofiarami przemocy, zazwyczaj są słabsze niż ich kat. Warto jednak pamiętać, iż oprawca nie zawsze charakteryzuje tężyzną fizyczną. Słowa bywają równie bolesne jak ciosy. Kobiety, który wychowały się w niepełnych rodzinach, często nie wierzą w siebie i swoje umiejętności. Tłamszone przez partnera tracą radość życia i zaczynają wierzyć, że zasłużyły sobie na takie traktowanie.

Naruszenie nietykalności osobistej

Sprawca przemocy narusza podstawowe, niezbywalne prawa ofiary tj. nietykalność osobista czy godność. Warto pamiętać, iż nikt nie może podnosić na nas ręki. Wiek i łączące nas relacje nie mają tutaj żadnego znaczenia. Rodzice nie są właścicielami swoich dzieci i nie mogą odzierać ich z godności.