Problemy żylne – jak sobie z nimi radzić

Problemy żylne to bardzo powszechne zjawisko, które występuje u ludzi na całym świecie i ma duży wpływ na aktywność oraz styl życia. Zwiększoną szansę na ich powstawanie mają osoby z genetyczną predyspozycją do nieprawidłowości w obrębie zastawek żylnych oraz budowy ich ścian. Dlatego warto wiedzieć, jak zapobiegać i postępować w momencie, gdy się pojawią.

Leczenie zachowawcze

Większość osób uzyskuje złagodzenie objawów żylnych poprzez długotrwałe stosowanie pończoch uciskowych. Zaleca się, aby na początek wybierać pończochy o umiarkowanym stopniu kompresji, czyli między 15 a 24 mmHg, a w cięższych przypadkach sięgać po pończochy o większej sile ucisku – ok. 25-35 mmHg lub więcej. Jednak stopień ucisku pończoch przed zakupem powinien być skonsultowany z lekarzem. Pończochy noszone codziennie dają bardzo dobre efekty, dlatego jeżeli chcemy uniknąć zabiegu operacyjnego, to warto od nich zacząć.

Skleroterapia

Jest to niechirurgiczna i mało obciążająca metoda leczenia problemów żylnych, która polega na podawaniu do zmienionej chorobowo żyły specjalnej substancji, która wywołuje obkurczenie naczynia. W następstwie tego w obrębie ściany żyły rozwija się stan zapalny, który zamyka naczynie, a w miarę upływu czasu zostaje ono samoczynnie wchłonięte przez organizm. Jednak aby uzyskać rezultaty, leczenie należy powtórzyć kilka razy. Dodatkowo metodą tą mogą zostać objęte jedynie małe i średniej wielkości naczynia. Z kolei wśród wskazań do zabiegu znajdują się nawet ciężkie owrzodzenia żylne, które ze względu na duże ryzyko infekcji nie mogą być poddane tradycyjnemu leczeniu chirurgicznemu.

Leczenie chirurgiczne

Operacja chirurgiczna żył to najstarsza metoda wykorzystywana do leczenia chorób żylnych. Polega na ewakuacji niewydolnego naczynia żylnego (najczęściej żyła odpiszczelowa) za pomocą specjalnej sondy – tzw. stripping, a następnie wycięciu żylaków metodą pojedynczych nacięć. Zdecydowaną zaletą tej metody jest to, że każde naczynie, niezależnie od wielkości, może zostać usunięte. Jednak zabieg ten wiąże się z pewnymi ograniczeniami, takimi jak: unikanie przez pewien czas zbyt długiego stania i siedzenia, noszenie przez kilka tygodni po zabiegu uciskających pończoch i odpoczynek w domu (2-4 tygodnie po zabiegu).

Leczenie laserowe

Jest to małoinwazyjny zabieg wykonywany przy użyciu lasera emitującego energię cieplną lub z wykorzystaniem fal o częstotliwości radiowej. Emitowana energia powoduje sklejenie się ścian żyły, przez co naczynie ulega zamknięciu, a niewydolność żylna zostaje wyeliminowana. Najczęściej wykonuje się go pod kontrolą USG oraz w znieczuleniu miejscowym, a pacjent zaraz po zabiegu może udać się do domu i na następny dzień wrócić do normalnej aktywności. Jest to doskonała alternatywa dla klasycznych, bardziej obciążających metod chirurgicznych. Dodatkowo odznacza się małym ryzykiem powikłań, nie pozostawia blizn i nie towarzyszą jej znaczące dolegliwości bólowe.

Farmakoterapia

Celem farmakoterapii chorób żylnych jest uszczelnienie naczyń krwionośnych, poprawa napięcia ścian żył, zmniejszenie lepkości krwi i zapobieganie zmianom w jej składzie, usprawnienie drenażu naczyń limfatycznych oraz ochrona mechanizmu zastawkowego w żyłach. Takie efekty można osiągnąć przy pomocy doustnych leków flebotropowych zawierających w swoim składzie np. diosminę, rutynę bądź escynę. Poza tym wspomagająco w leczeniu żylnych dolegliwości warto stosować żel taki jak Lioton 1000, zawierający heparynę o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwzakrzepowych, który ma zdolność głębokiego przenikania przez skórę, co zawdzięcza swojej wodno-alkoholowej formule. Poza tym hamuje również procesy krzepnięcia oraz poprawia mikrokrążenie.