Aktywność fizyczna u najmłodszych

Ruch i aktywność fizyczna to niezwykle ważny element w prawidłowym rozwoju psychomotorycznym dziecka. Z tego powodu od najmłodszych lat dzieci powinny być zachęcane do różnego rodzaju aktywności. Jednak aby aktywność dawała dziecku satysfakcję, należy pamiętać, by nie wprowadzać negatywnie oddziaływującej rywalizacji. Niestety wiele ludzi nie wyobraża sobie bez niej aktywności, jednak jest to do osiągnięcia, jeżeli pamiętamy o kilku ważnych zasadach.

Po pierwsze: wybierz aktywność, która sprawia dziecku radość

Stojąc przed wyborem zajęć sportowych dla dziecka, absolutnie nie można kierować się własnymi ambicjami. Przede wszystkim należy zacząć od rozmowy z dzieckiem, które samodzielnie powinno wskazać dyscypliny, które sprawiają mu radość. Natomiast w sytuacji, kiedy nasza pociecha jest niezdecydowana, można wspólnie wybrać się na kilka pierwszych zajęć, podczas których dziecko zadecyduje, czy taka aktywność mu odpowiada. Dzięki temu dziecko będzie traktowało to jako formę rozrywki i pozytywnych doznań, a nie nieprzyjemnego obowiązku.

Po drugie: zbuduj pozytywne nastawienie dziecka

Przed rozpoczęciem aktywności fizycznej warto porozmawiać z dzieckiem o celu, jaki ze sobą niesie. Bardzo ważne jest, aby dziecko kojarzyło sport jako dobrą zabawę, która ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego aby zachęcić dziecko, warto na początku wspólnie zorganizować kilka aktywności ruchowych w ten sposób, by zbudować optymistyczne nastawienie dziecka do sportu. Można to zrobić na przykład wybierając się całą rodziną na boisko piłkarskie i zorganizowanie mini meczu, po którym wszyscy zostaną jednakowo nagrodzeni np. porcją lodów.

Po trzecie: wytłumacz zasady działania w grupie

Jeżeli chcemy, aby nasze dziecko potrafiło odnaleźć się w aktywności grupowej, warto wcześniej z nim porozmawiać i wytłumaczyć, jak wygląda pomyślna współpraca. Podczas rozmowy należy wspomnieć o tym, że każdy uczestnik jest względem siebie równy, nie ma podziału na ,,lepszych i gorszych’’ i wszystkim przyświeca wspólny cel, na który razem zgranie pracują. Dzięki temu wyeliminujemy rywalizację i zmotywujemy dziecko do aktywności, która będzie kojarzyć się z dobrą zabawą połączoną z ruchem.

Po czwarte: nie stawiaj oczekiwań

Złym posunięciem jest stawianie aktywności jako obowiązku, który powinien dawać rezultaty. W takim przypadku w razie niepowodzeń dziecko traci mobilizację, obwinia się za niespełnienie stawianych wobec niego oczekiwań, a współgraczy traktuje jako rywali, do których się porównuje. Takie postępowanie jest niezwykle krzywdzące i demotywujące. Dlatego jeżeli chcemy zachęcić pociechę do aktywności, należy pozwolić mu realizować się według własnych upodobań i możliwości. Ponadto nawet najmniejsze osiągnięcie trzeba dostrzegać i dawać dziecku poczucie dumy z jego postępów.

Po piąte: dbaj o skórę dziecka

Budując pozytywne doświadczenia dziecka z aktywnością fizyczną, nie można zapominać o zmianach, na które narażone jest jego delikatne ciało i skóra podczas ruchu. Dlatego zawsze warto być przygotowanym na niespodziewane sytuacje i mieć przy sobie kojący żel Fastum Junior, który jest pomocny dla małych miłośników sportu. Dzięki zawartości składników pochodzenia naturalnego żel zapewnia skórze uczucie ulgi i komfortu. Zawarta w nim escyna – wspomaga naturalne zmniejszanie obrzęków, trokserutyna – chroni naczynia krwionośne, a mentol chłodzi i działa obkurczająco, co przynosi uczucie natychmiastowej ulgi. Żel można stosować już od 3. roku życia pamiętając, aby nie nakładać na uszkodzoną skórę.