Często traktujemy kręgosłup po macoszemu, tymczasem stanowi on podporę dla całego ciała, jednocześnie utrzymuje ciężar, zapewnia równowagę, amortyzuje wstrząsy i chroni rdzeń kręgowy przed uszkodzeniami.
Nasz kręgosłup pracuje nieustannie, toteż należy dołożyć wszelkich starań, aby wszystkie połączone z nim mięśnie i więzadła były mocne i sprawne. W miarę możliwości należy unikać obciążeń i pozycji, w których dochodzi do nienaturalnego wygięcia kręgosłupa. Gdy podnosimy 10-kilogramową skrzynkę z jabłkami, wzrasta napięcie podtrzymujących go mięśni, utrzymujące się nadmierne naprężenie sprawia, iż tracą one sprężystość, co z kolei sprzyja powstawaniu wad postawy. Jak dbać o kręgosłup, aby uniknąć problemów zdrowotnych i dolegliwości bólowych ze strony krzyża?
Siedzący tryb życia – największy wróg kręgosłupa
Współczesny tryb życia nie służy naszemu kręgosłupowi, większość dnia spędzamy w pozycji siedzącej, pracując przy komputerze i relaksując się przed ekranem laptopa/telewizora. Brak ruchu osłabia nasze mięśnie i więzadła, jednocześnie sprzyja nadwadze, a każdy zbędny kilogram dodatkowo je obciąża. Ponadto na kondycję kręgosłupa negatywnie wpływa … stres. Gdy na swej drodze napotykamy problemy, organizm próbuje zmobilizować nas do działania, wytwarzając adrenalinę. Hormon ten przyczynia się m.in. do długotrwałego napięcia mięśni, w tym podtrzymujących kręgosłup.
Wady postawy – jak im zapobiec?
Gdy zaniedbujemy kręgosłup, pojawiają się dolegliwości bólowe. To znak, że należy zmienić dotychczasowy tryb życia i podjąć działania mające na celu wzmocnienie mięśni oraz więzadeł podtrzymujących krzyż. Wśród przyczyn bólu kręgosłupa wymienia się wady postawy takie jak kifoza, skolioza i lordoza. Schorzenia kręgosłupa rzadko ujawniają się w dzieciństwie, najczęściej nabywamy je wraz z wiekiem. Osoby, które po opuszczeniu murów szkoły średniej, rezygnują z uprawiania sportu, częściej zmagają się z dolegliwościami bólowymi ze strony kręgosłupa, niż ich rówieśnicy, którzy regularnie ćwiczą. Warto jednak pamiętać, iż nie każda forma aktywności fizycznej jest wskazana. Schorzeniom kręgosłupa można zapobiegać, pamiętając o utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała i regularnie ćwicząc.
W przypadku kifozy, lordozy i skoliozy mamy do czynienia z poważnymi wadami postawy, których nie należy lekceważyć. Aby skutecznie z nimi walczyć, warto poznać ich charakterystykę.
Choć większość z nas chciałaby uniknąć schorzeń kręgosłupa, często zapominamy o właściwym traktowaniu podpory naszego ciała. Od dziecka nosimy ciężkie plecaki, większość dnia spędzamy w pozycji siedzącej, a aktywność fizyczną traktujemy jako zło konieczne. W rezultacie sprzyjamy rozwojowi kifozy, czyli wady postawy, która polega na wygięciu kręgosłupa w stronę grzbietową. Pojawia się ona w odcinku krzyżowym i piersiowym, manifestując się trudnym do zniesienia bólem.
Nadwaga to nie tylko problem natury estetycznej, ale też czynnik sprzyjający lordozie, czyli łukowemu wygięciu kręgosłupa w stronę brzuszną. Występuje w odcinkach lędźwiowym i szyjnym. Na lordozę szczególnie narażone są kobiety, ponieważ podczas ciąży przybywa im parę kilogramów.
W przypadku skoliozy mamy do czynienia z wadą postawy, która polega na skrzywieniu kręgosłupa w trzech płaszczyznach. To zwyrodnienie może pojawić się w różnych odcinkach kręgosłupa: lędźwiowym, piersiowym lub szyjnym. W większości przypadków skolioza ma podłoże idiopatyczne, o nieustalonej przyczynie, aczkolwiek istnieją przypuszczenia, iż za „boczne skrzywienie kręgosłupa” odpowiadają geny.
Ćwicz systematycznie!
Niewielka aktywność fizyczna, praca przy komputerze oraz nadwaga przyczyniają się do osłabienia mięśni i więzadeł, co z kolei sprzyja powstawaniu wad postawy, którym towarzyszą dolegliwości bólowe. Jeśli nie chcesz, aby twoje mięśnie zwiotczały, musisz zmienić pewne nawyki. Zamiast spędzać wieczór przed telewizorem, warto zapisać się na zajęcia fitness, popływać na basenie lub po prostu pójść na spacer.