Choć menopauza stanowi naturalny etap w życiu każdej kobiety, wiele pań skarży się na uciążliwe dolegliwości towarzyszące przekwitaniu. Ostatnia miesiączka to efekt stopniowego i nieodwracalnego wygasania czynności jajników. Te żeńskie narządy płciowe pełnią kilka funkcji, to właśnie w nich dojrzewają komórki jajowe, ponadto wytwarzają estrogeny i gestageny. Wbrew pozorom rola żeńskich hormonów płciowych nie ogranicza się jedynie do sterowania cyklem menstruacyjnym kobiet. Receptory estrogenowe występują w wielu narządach niezwiązanych z układem rozrodczym. Niedostateczna ilość żeńskich hormonów płciowych w okresie okołomenopauzalnym, prowadzi w związku z tym do wielu uciążliwych dolegliwości (Lewiński 2006). Jak Polki łagodzą objawy menopauzy?
Jakie są najczęstsze objawy menopauzy?
Choć średni wiek, w jakim u Polek występuje menopauza, wynosi 51 lat, to przekwitanie u każdej z kobiet wygląda inaczej. Znane są zarówno przypadki przedwczesnej menopauzy, jak i ostatniej miesiączki ok. 60. roku życia. Wrażliwość kobiet na niedostateczną ilość żeńskich hormonów płciowych także jest cechą indywidualną. Niektóre panie praktycznie nie odczuwają skutków ubocznych, podczas gdy inne skarżą się na uderzenia gorąca, zlewne poty, huśtawki nastroju, zaburzenia metaboliczne i problemy z zasypianiem. Większość kobiet w mniejszym lub większym stopniu odczuwa uciążliwe dolegliwości towarzyszące przekwitaniu. Choć menopauzy nie można zatrzymać, to można skutecznie złagodzić jej dokuczliwe objawy (Lewiński 2006).
Wyniki raportu „Polki a menopauza 2016”
Portal leczklimakterium.pl przygotował raport „Polki a menopauza 2016”. Celem badania było poznanie stosunku kobiet w okresie przekwitania do różnych metod łagodzenia objawów menopauzy. 49% ankietowanych kobiet w wieku 45-55 lat przyznało, iż przechodziło lub przechodzi menopauzę. Według respondentek najpopularniejszą i najskuteczniejszą metodą łagodzenia objawów przekwitania jest stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Choć 76% ankietowanych pań uznało, że HTZ jest rozwiązaniem najczęściej zalecanym przez lekarzy, to aż 36% kobiet przyznało, że obawia się skutków ubocznych związanych z przyjmowaniem syntetycznych estrogenów. Wprawdzie zdaniem 49% respondentek hormonalna terapia zastępcza przynosi najlepsze rezultaty w łagodzeniu dokuczliwych dolegliwości towarzyszących menopauzie, ale na to rozwiązanie zdecydowało się zaledwie 17% pań.
Polki bardziej ufają suplementom diety niż lekom – czy słusznie?
Rozwiązaniem najchętniej wybieranym przez Polki, które pragną zredukować uciążliwe objawy menopauzy, są suplementy diety z fitoestrogenami. Do ich stosowania przyznało się aż 50% respondentek. W obiegowej opinii suplementy diety uchodzą za produkty bezpieczne i skuteczne. Niestety, polskie prawo traktuje je dużo bardziej liberalnie niż leki. Suplementy diety nie muszą przechodzić badań klinicznych potwierdzających ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Nie są też nadzorowane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Suplement diety może zacząć wytwarzać każdy po zgłoszeniu produktu do Sanepidu, aby rozpocząć produkcję tego typu wyrobów nie trzeba posiadać dyplomu z farmacji, biotechnologii czy chemii. W rezultacie konsument nie ma żadnej gwarancji, że zakupiony przez niego produkt rzeczywiście spełnia normy ilościowe i jakościowe.
Jak prawo reguluje rynek suplementów?
Fałszywy wizerunek suplementów diety kształtują reklamy oraz ich łatwa dostępność. W telewizyjnych spotach bardzo często można zobaczyć aktorów stylizowanych na lekarzy. Ponadto suplementy diety można kupić w aptekach, które cieszą się zaufaniem społecznym. Produkty podawane przez farmaceutów uchodzą za bezpieczne i dobrze przebadane. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzone przez www.leczklimakterium.pl. 55% respondentek uznało suplementy diety za bezpieczne i bezinwazyjne. Ponadto 38% Polek w okresie okołomenopauzalnym uważa, że suplementy diety i leki równie skutecznie leczą i zapobiegają chorobom. Jednocześnie 41% kobiet jest przekonanych, że leki i suplementy diety poddaje się tym samym procedurom. Jak wykazały badania 52% pań nie zdaje sobie sprawy, że rynek suplementów diety nie podlega inspekcji farmaceutycznej. Dane te są niezwykle niepokojące, bowiem dowodzą, iż w świadomości społeczeństwa zatarła się różnica między lekami a suplementami diety.
Naturalne leki na menopauzę – kompromis między HTZ i suplementami diety
Z badania przeprowadzonego przez serwis www.leczklimakterium.pl wynika, że zaledwie 23% ankietowanych kobiet słyszało w przeszłości o naturalnych lekach na menopauzę. Tymczasem stanowią one alternatywę dla hormonalnej terapii zastępczej, z której nie chce lub nie może korzystać część pań zmagających się z dokuczliwymi objawami menopauzy. Na polskim rynku dostępne są naturalne leki zawierające ekstrakt z kłącza pluskwicy groniastej. Przykładem produktu zawierającego substancje czynne z północnoamerykańskiej rośliny Cimicifuga racemosa jest lek Klimadynon®. Pluskwica groniasta wykazuje selektywne działanie tkankowe. Jest to niezwykle istotne, ponieważ substancje aktywne leku Klimadynon® nie przyłączają się do receptorów estrogenowych alfa i beta, tym samym nie przyczyniają się do zmian przerostowych w obrębie tkanek piersi i endometrium. Jednocześnie Cimicifuga racemosa wykazuje wysokie powinowactwo do receptorów serotoniny i dopaminy, co przekłada się na poprawę nastroju kobiet w okresie menopauzy. Leki bez recepty takie jak Klimadynon® stanowią kompromis między suplementami diety a hormonalną terapią zastępczą. Ich bezpieczeństwo stosowania oraz skuteczność potwierdzają badania kliniczne. Jednocześnie leki zawierające pluskwicę groniastą są mniej inwazyjne od syntetycznych estrogenów wykorzystywanych w hormonalnej terapii zastępczej.
Badania kliniczne potwierdzają, iż ekstrakt z kłącza pluskwicy groniastej skutecznie redukuje uderzenia gorąca, zlewne poty, kołatanie serca, napięcie nerwowe i poprawia jakość snu (Wuttke i in. 2006). Lek Klimadynon® uzyskał w 2016 roku pozytywną rekomendację Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy.
Więcej informacji nt. badania „Polki a menopauza 2016” znajdziesz na stronie www.leczklimakterium.pl
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Substancją czynną leku jest: 2,8 mg suchego wyciągu z Cimicifuga racemosa (L.) Nutt., rhizoma (pluskwica groniasta) (5-10:1) ekstrahent: etanol 58% (V/V).
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca
BIONORICA SE
Kerschensteinerstrasse 11-15
92318 Neumarkt
Niemcy
Piśmiennictwo
- Lewiński A., Menopauza bez tajemnic, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2006
- Wuttke W, Raus K, Gorkow C., Efficacy and tolerability of the black cohosh (Actaea racemosa) ethanolic extract BNO 1055 on climacteric complaints: a double-blind, placebo- and conjugated estrogens-controlled study, Maturitas 2006, Supplement 1, 55, 83-91
Tekst sponsorowany