„Pokrewne dusze” – zbiór listów
Listy stanowią niezwykle istotny składnik dorobku literackiego Virginii Woolf. Kobieta pisała je przez całe życie, w ten sposób porozumiewała się z rodziną, przyjaciółmi, wydawcami oraz różnego rodzaju instytucjami. Do dziś zachowało się ich ponad cztery tysiące. Część listów znajduje się w zbiorach publicznych w Anglii i Stanach Zjednoczonych, ale wiele z nich pozostaje w rękach osób prywatnych.
W książce pt. „Pokrewne dusze” znajdziemy wybrane listy, zostały one ułożone w sposób chronologiczny. Na pierwszych stronach czytelnik zapoznaje się z korespondencją, której adresatem był ojciec Virginii. Sześcioletnia dziewczynka swój pierwszy list napisała drukowanymi literami. „Pokrewne dusze” wieńczy wiadomość, w której Woolf żegna się z mężem. Zapoznając się z treścią kolejnych listów, śledzimy życie Virginii.
Za sprawą zachowanej korespondencji poznajemy nieznane oblicze pisarki, od dzieciństwa, przez lata panieńskie, pierwsze próby pisarskie, małżeństwo, załamanie, pierwszą wojnę, sukcesy zawodowe i wydawnicze. Czytelnik widzi wachlarz emocji, które towarzyszyły Woolf na przestrzeni lat. Listy pozwalają spojrzeć na autorkę „Własnego pokoju” z bliska i poznać jej bogatą osobowość. Korespondencja do siostry różni się od tej, której adresatką była przyjaciółka z młodości. Woolf dostosowywała styl wypowiedzi do odbiorcy, inaczej pisała do wydawców, publicznych instytucji oraz osób, których nie znała. Jaka była Virginia? Odpowiedź na to pytanie odnajdziesz w jej listach.
Nakładem Wydawnictwa MG właśnie ukazały się „Pokrewne dusze”. Wyjątkowa oprawa książki zachęca czytelnika do zapoznania się z listami Virginii Woolf. Korespondencja została wzbogacona zdjęciami, które przybliżają życie popularnej powieściopisarki walczącej o prawa kobiet.