Kultura Styl życia

„Pokrewne dusze” – zbiór listów Virginii Woolf

Virginia Woolf do dziś uchodzi za ikonę feminizmu, modernizmu i pacyfizmu. Coraz częściej pojawiają się głosy, iż postać angielskiej pisarki jest nadmiernie wykorzystywana przez przedstawicieli wyżej wspomnianych ruchów.

Virginia Woolf do dziś uchodzi za ikonę feminizmu, modernizmu i pacyfizmu. Coraz częściej pojawiają się głosy, iż postać angielskiej pisarki jest nadmiernie wykorzystywana przez przedstawicieli wyżej wspomnianych ruchów.

Woolf przyszła na świat 25 stycznia 1882 roku w Londynie. Rodzice Virginii byli wdowcami, którzy postanowili założyć nową rodzinę. Przyszła pisarka dorastała w otoczeniu przyrodniego rodzeństwa. Śmierć matki i siostry Stelli odcisnęła piętno na życiu Virginii, kobieta przeszła silne załamanie nerwowe. Gdy wydawało się, że życie Woolf powoli wraca do normy, niespodziewanie zmarł jej ojciec. Tę stratę Virginia przypłaciła depresją, jej stan był na tyle poważny, iż umieszczono ją w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.

Cierpienie wpisane w życie pisarki

Dziś wiemy, że za nawracające problemy natury psychicznej ponoszą odpowiedzialność jej przyrodni bracia. Zarówno George, jak i Gerald wykorzystywali seksualnie pisarkę oraz jej siostrę Vanessę. Naukowcy uważają, że Virginia zmagała się z chorobą afektywną dwubiegunową. Osoby, które cierpią na to schorzenie, miotają się między skrajnymi stanami emocjonalnymi. Po okresach euforii pojawia się depresja, życie niespodziewanie traci sens i staje się źródłem niewyobrażalnego cierpienia. Niewątpliwie przypadłość, z którą zmagała się Woolf, znalazła odzwierciedlenie w jej twórczości. Choroba afektywna dwubiegunowa 28 marca 1941 roku popchnęła pisarkę w ramiona śmierci, kobieta popełniła samobójstwo. Virginia, wcześniej wypełniwszy kieszenie kamieniami, rzuciła się w nurt rzeki Ouse. Pozostawiła po sobie liczne utwory.

Twórczość Virginii Woolf

Badacze literatury uważają, że jej kariera pisarska rozpoczęła się w 1905 roku, kiedy to Woolf na łamach „Times Literary Supplement” opublikowała artykuł poświęcony posiadłości rodziny Bronte. Swoją pierwszą powieść, zatytułowaną „The Voyage Out” , wydała w 1915 roku. Virginia pozostawiła po sobie wiele utworów, które mimo upływu czasu wciąż cieszą się ogromną popularnością. Woolf jest zaliczana do czołowych przedstawicielek modernizmu w literaturze, pisarka wielokrotnie upominała się o prawa kobiet, nic dziwnego, że na kartach historii zapisała się jako jedna z pierwszych feministek.

„Pokrewne dusze” – zbiór listów

Listy stanowią niezwykle istotny składnik dorobku literackiego Virginii Woolf. Kobieta pisała je przez całe życie, w ten sposób porozumiewała się z rodziną, przyjaciółmi, wydawcami oraz różnego rodzaju instytucjami. Do dziś zachowało się ich ponad cztery tysiące. Część listów znajduje się w zbiorach publicznych w Anglii i Stanach Zjednoczonych, ale wiele z nich pozostaje w rękach osób prywatnych.

W książce pt. „Pokrewne dusze” znajdziemy wybrane listy, zostały one ułożone w sposób chronologiczny. Na pierwszych stronach czytelnik zapoznaje się z korespondencją, której adresatem był ojciec Virginii. Sześcioletnia dziewczynka swój pierwszy list napisała drukowanymi literami. „Pokrewne dusze” wieńczy wiadomość, w której Woolf żegna się z mężem. Zapoznając się z treścią kolejnych listów, śledzimy życie Virginii.

Za sprawą zachowanej korespondencji poznajemy nieznane oblicze pisarki, od dzieciństwa, przez lata panieńskie, pierwsze próby pisarskie, małżeństwo, załamanie, pierwszą wojnę, sukcesy zawodowe i wydawnicze. Czytelnik widzi wachlarz emocji, które towarzyszyły Woolf na przestrzeni lat. Listy pozwalają spojrzeć na autorkę „Własnego pokoju” z bliska i poznać jej bogatą osobowość. Korespondencja do siostry różni się od tej, której adresatką była przyjaciółka z młodości. Woolf dostosowywała styl wypowiedzi do odbiorcy, inaczej pisała do wydawców, publicznych instytucji oraz osób, których nie znała. Jaka była Virginia? Odpowiedź na to pytanie odnajdziesz w jej listach.

Nakładem Wydawnictwa MG właśnie ukazały się „Pokrewne dusze”. Wyjątkowa oprawa książki zachęca czytelnika do zapoznania się z listami Virginii Woolf. Korespondencja została wzbogacona zdjęciami, które przybliżają życie popularnej powieściopisarki walczącej o prawa kobiet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *