joanna-chmielewska

Mogłoby się wydawać, że Hanka, główna bohaterka powieści „Poduszka w różowe słonie”, wiedzie uporządkowane życie. Ta trzydziestoletnia singielka nie dopuszcza myśli, iż jej błogi spokój mogłoby zmącić pojawienie się dziecka. Życie jednak lubi zaskakiwać  i pisze niezrozumiałe dla nas scenariusze…

Hanka za wszelką cenę pragnie uniknąć bliskich relacji międzyludzkich, wyjątek stanowi koleżanka ze szkolnej ławy, z którą bohaterkę „Poduszki w różowe słonie” wiąże przyjaźń.  Niespodziewany zbieg wydarzeń sprawia, iż życie trzydziestoletniej singielki zmienia się o 180 stopni. Hanka staje przed nie lada dylematem i musi udowodnić, że jej przyjaźń była prawdziwa. Kobieta zostaje jedyną opiekunką małej dziewczynki.

Czy Hanka upora się z traumą z dzieciństwa?

Problemy emocjonalne i demony przeszłości nie pozwalają Hance stworzyć ciepłego, rodzinnego domu dla dziecka, które przyszło jej wychowywać. Trzydziestoletnia singielka nie potrafi też otworzyć się na relacje z mężczyznami. W rezultacie jej opieka nad małą dziewczyną sprowadza się do zaspokajania potrzeb materialnych podopiecznej.  Wkrótce Hanka odkrywa, że nie wystarczy zapewnić dziecku dachu nad głową, wyżywienia i ubrań, młody człowiek przede wszystkim wymaga miłości, ciepła i uwagi.

Zagubiona we własnych emocjach dorosła kobieta i pogrążona w tęsknocie za matką kilkuletnia dziewczynka, muszę odnaleźć się w nowej, trudnej sytuacji.  Niespodziewanie w życiu Hanki pojawia się kolejna komplikacja.  Kobieta poznaje Łukasza, który staje się jednym z katalizatorów zmian.  Droga do nowego, lepszego życia nie będzie łatwa dla trzydziestoletniej singielki, bowiem przyjdzie jej stawić czoła demonom przeszłości. Czy kobieta upora się z traumatycznymi przeżyciami z dzieciństwa i nauczy się okazywać uczucia? Jak w nowej sytuacji odnajdzie się kilkuletnia dziewczynka? Czy Hance uda się nawiązać bliską relację z dzieckiem i ulżyć jego cierpieniu?

Powieść poruszająca trudne tematy

„Poduszka w różowe słonie” to poruszająca opowieść o ludzkim cierpieniu, traumie z dzieciństwa i problemach w nawiązywaniu satysfakcjonujących relacji międzyludzkich. Ze względu na dużą ilość retrospekcji czytelnik stopniowo poznaje motywy postępowania Hanki i szczegóły przyjaźni z Ewą – matką  małej dziewczynki.  Tajemnica skrywana przez główną bohaterkę trzyma w napięciu i budzi ogromne emocje.  Czy w tej powieści jest miejsce na happy end?

Joanna M. Chmielewska jest również autorką  poruszających powieści: „Sukienka z mgieł”, „Karminowy szal”, „Mąż zastępczy”.