Niektóre osoby z różnych powodów mogą mieć kłopot z udaniem się na pobranie krwi w celu wykonania badań profilaktycznych lub zaleconej przez lekarza diagnostyki. ALAB w domu to usługa, która umożliwia pobranie krwi z dojazdem do pacjenta. Dowiedz się, gdzie jest dostępna, kto może z niej skorzystać i jak przygotować się do pobrania krwi w domu, aby uzyskać wiarygodne wyniki badań.
Jak przebiega pobranie krwi z dojazdem do pacjenta?
ALAB w domu to usługa, która została uruchomiona z myślą o tym, żeby m.in. zwiększyć dostępność laboratoryjnych badań profilaktycznych. Pobranie krwi z dojazdem do pacjenta przebiega we wskazanym przez niego miejscu, najczęściej w domu. W umówionym terminie do pacjenta przyjeżdża wykwalifikowana pielęgniarka, która wyposażona jest w sprzęt i środki bezpieczeństwa, umożliwiające pobranie krwi w komfortowych dla pacjenta warunkach. W przypadku wyboru badań z kału lub moczu należy uprzednio przygotować próbki materiału w przeznaczonych do tego pojemnikach, które można kupić w każdej aptece, i przekazać pielęgniarce w czasie wizyty.
Po pobraniu materiału następuje transport próbek do laboratorium diagnostycznego, gdzie poddawane są one analizie laboratoryjnej. Wyniki badań można odebrać przez internet. Za usługę zapłacisz pielęgniarce kartą lub gotówką w czasie wizyty.
Jak umówić się na pobranie krwi w domu?
Jeśli chcesz umówić siebie lub kogoś ze swojej rodziny na pobranie krwi z dojazdem, odwiedź serwis internetowy ALAB w domu. Wybierz miasto, a następnie zadzwoń pod podany numer telefonu lub wypełnij formularz elektroniczny, podając niezbędne informacje, tj. wybrane badania, adres oraz termin wizyty.
Gdzie jest dostępna usługa ALAB w domu i kto może z niej skorzystać?
Usługa ALAB w domu jest aktualnie dostępna w 8 miastach w Polsce – w Warszawie, Katowicach, Płocku, Rzeszowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Krakowie. Niebawem zostanie uruchomiona także w kolejnych lokalizacjach.
Skorzystać mogą z niej wszystkie osoby, które z dowolnych przyczyn preferują wykonanie badań krwi w domu. Może to dotyczyć w szczególności:
- osób starszych, które mają problemy z samodzielnym dostaniem się do Punktu Pobrań;
- osób z niepełnosprawnościami, które borykają się z trudnościami w przemieszczaniu się;
- osób zapracowanych, które odwlekają wizytę w Punkcie Pobrań z powodu nadmiaru obowiązków i braku czasu;
- małych dzieci, dla których wizyty w placówkach medycznych wiążą się z dużym stresem (usługa ALAB w domu jest przeznaczona dla osób dorosłych oraz dzieci, które ukończyły 5. rok życia).
Przygotowanie do pobrania krwi w domu
Aby wyniki badań mogły dostarczyć rzetelnych informacji na temat stanu zdrowia, należy właściwie przygotować się do pobrania krwi. O czym musisz pamiętać?
- Wyśpij się i wypocznij, pobranie krwi do badań powinno odbyć się w godzinach między 7 a 9 rano.
- Część badań należy robić na czczo – w takim wypadku kolację zjedz od 8 do 12 godzin przed pobraniem
- W okresie 2–3 dni przed badaniem zrezygnuj ze spożywania napojów alkoholowych i stosowania innych używek.
- Do badania przystąp, zanim przyjmiesz poranną porcję leków, chyba że otrzymasz inne zalecenia od lekarza (wówczas poinformuj o tym pielęgniarkę przed pobraniem próbki krwi).
- Na kwadrans przed wizytą pielęgniarki usiądź wygodnie i zrelaksuj się.
Powyższe informacje stanowią ogólną instrukcję przygotowania się do badań krwi. Jeśli jesteś pod opieką lekarza i regularnie przyjmujesz leki, stosuj się do jego zaleceń dotyczących częstotliwości wykonywania badań oraz sposobu przygotowania do pobrania krwi.