Zdrowie

Pobranie krwi z dojazdem do pacjenta – kto może wykonać badania w domu?

Pobranie krwi z dojazdem do pacjenta

Grafika dostarczona przez partnera

Niektóre osoby z różnych powodów mogą mieć kłopot z udaniem się na pobranie krwi w celu wykonania badań profilaktycznych lub zaleconej przez lekarza diagnostyki. ALAB w domu to usługa, która umożliwia pobranie krwi z dojazdem do pacjenta. Dowiedz się, gdzie jest dostępna, kto może z niej skorzystać i jak przygotować się do pobrania krwi w domu, aby uzyskać wiarygodne wyniki badań.

Jak przebiega pobranie krwi z dojazdem do pacjenta?

ALAB w domu to usługa, która została uruchomiona z myślą o tym, żeby m.in. zwiększyć dostępność laboratoryjnych badań profilaktycznych. Pobranie krwi z dojazdem do pacjenta przebiega we wskazanym przez niego miejscu, najczęściej w domu. W umówionym terminie do pacjenta przyjeżdża wykwalifikowana pielęgniarka, która wyposażona jest w sprzęt i środki bezpieczeństwa, umożliwiające pobranie krwi w komfortowych dla pacjenta warunkach. W przypadku wyboru badań z kału lub moczu należy uprzednio przygotować próbki materiału w przeznaczonych do tego pojemnikach, które można kupić w każdej aptece, i przekazać pielęgniarce w czasie wizyty.

Po pobraniu materiału następuje transport próbek do laboratorium diagnostycznego, gdzie poddawane są one analizie laboratoryjnej. Wyniki badań można odebrać przez internet. Za usługę zapłacisz pielęgniarce kartą lub gotówką w czasie wizyty.

Jak umówić się na pobranie krwi w domu?

Jeśli chcesz umówić siebie lub kogoś ze swojej rodziny na pobranie krwi z dojazdem, odwiedź serwis internetowy ALAB w domu. Wybierz miasto, a następnie zadzwoń pod podany numer telefonu lub wypełnij formularz elektroniczny, podając niezbędne informacje, tj. wybrane badania, adres oraz termin wizyty.

Gdzie jest dostępna usługa ALAB w domu i kto może z niej skorzystać?

Usługa ALAB w domu jest aktualnie dostępna w 8 miastach w Polsce – w Warszawie, Katowicach, Płocku, Rzeszowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Krakowie. Niebawem zostanie uruchomiona także w kolejnych lokalizacjach.

Skorzystać mogą z niej wszystkie osoby, które z dowolnych przyczyn preferują wykonanie badań krwi w domu. Może to dotyczyć w szczególności:

  • osób starszych, które mają problemy z samodzielnym dostaniem się do Punktu Pobrań;
  • osób z niepełnosprawnościami, które borykają się z trudnościami w przemieszczaniu się;
  • osób zapracowanych, które odwlekają wizytę w Punkcie Pobrań z powodu nadmiaru obowiązków i braku czasu;
  • małych dzieci, dla których wizyty w placówkach medycznych wiążą się z dużym stresem (usługa ALAB w domu jest przeznaczona dla osób dorosłych oraz dzieci, które ukończyły 5. rok życia).

Przygotowanie do pobrania krwi w domu

Aby wyniki badań mogły dostarczyć rzetelnych informacji  na temat stanu zdrowia, należy właściwie przygotować się do pobrania krwi. O czym musisz pamiętać?

  • Wyśpij się i wypocznij, pobranie krwi do badań powinno odbyć się w godzinach między 7 a 9 rano.
  • Część badań należy robić na czczo – w takim wypadku kolację zjedz od 8 do 12 godzin przed pobraniem
  • W okresie 2–3 dni przed badaniem zrezygnuj ze spożywania napojów alkoholowych i stosowania innych używek.
  • Do badania przystąp, zanim przyjmiesz poranną porcję leków, chyba że otrzymasz inne zalecenia od lekarza (wówczas poinformuj o tym pielęgniarkę przed pobraniem próbki krwi).
  • Na kwadrans przed wizytą pielęgniarki usiądź wygodnie i zrelaksuj się.

Powyższe informacje stanowią ogólną instrukcję przygotowania się do badań krwi. Jeśli jesteś pod opieką lekarza i regularnie przyjmujesz leki, stosuj się do jego zaleceń dotyczących częstotliwości wykonywania badań oraz sposobu przygotowania do pobrania krwi. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *