emocjonalne wycofanie w związku
Trinity Kubassek z pexels

Udany związek opiera się na bezpieczeństwie emocjonalnym obojga partnerów, którzy angażują się w relację. Niestety, ta czasem staje się asymetryczna. Jedna osoba wkłada ogromny wysiłek w budowanie szczęśliwej relacji, a druga tylko czerpie z niej profity. Po czym rozpoznać emocjonalne wycofanie w związku? Co powinno skłonić do refleksji?

Spis treści:

  1. Unikanie partnera i ucieczka w pracę
  2. Po czym rozpoznać emocjonalne wycofanie w związku?
  3. Nieustanna irytacja zachowaniem partnera
  4. Brak wspólnych planów na przyszłość
  5. Wspólne rytuały w związku i brak satysfakcji, którym im towarzyszy

Unikanie partnera i ucieczka w pracę

To normalne, że czasem pojawia się kryzys w związku. Ten często ma miejsce, gdy dochodzi do przełomowych zmian, np. na świecie pojawia się dziecko, partnerzy przeprowadzają się do innego miasta lub jedna ze stron otrzymuje awans w pracy. Jednak tym, co powinno zaniepokoić jest postawa, która polega na unikaniu wspólnego spędzania czasu. Np. jedna ze stron po przyjściu do domu zamyka się w swoim gabinecie, aby dokończyć ważny projekt zawodowy. Może też celowo brać w pracy wszystkie dyżury, aby spędzać jak najmniej czasu z partnerem. Taka postawa wskazuje na emocjonalne wycofanie w związku.

Po czym rozpoznać emocjonalne wycofanie w związku?

Aby relacja się rozwijała, obie strony muszą wykazywać zaangażowanie i chęć jej umacniania. Nie zawsze jednak tak się dzieje. W pewnym momencie jeden z partnerów może szukać okazji do rozmowy na ważne tematy, a drugi jej unikać. Często robi to nieświadomie, po prostu nie czuje potrzeby podejmowania działań niezbędnych na rzecz budowania dobrej relacji, gdyż emocjonalnie z niej „wyszedł”.

Nieustanna irytacja zachowaniem partnera

Emocjonalne wycofanie w związku może też manifestować się irytacją. Jeśli ta pojawia się za każdym razem, gdy partner się odzywa, coś proponuje lub prosi o pomoc, to znak, że coś się wypaliło. Zdaniem psychologów to nie nienawiść stanowi przeciwieństwo miłości, lecz obojętność. Tam, gdzie są silne emocje, relacja w pewien sposób żyje, jej płomień jest nieustannie podsycany.

Brak wspólnych planów na przyszłość

Związek polega też na snuciu wspólnych planów. Partnerzy zastanawiają się, dokąd pojadą na wakacje, jak spędzą sylwestra, kogo zaproszą na organizowaną przez siebie imprezę. Jeśli w pewnym momencie takie tematy się wyczerpują, jedna ze stron wyraźnie unika planowania, to bardzo niepokojący znak. Może bowiem wskazywać na to, że do związku wkradła się obojętność. Jednej ze stron nie interesuje już wspólne spędzanie czasu, gdyż jego miłość wyparowała.

Wspólne rytuały w związku i brak satysfakcji, którym im towarzyszy

Każda para ma swoje małe rytuały. Jedne uwielbiają cosobotnie wyjścia do kina, drugie niedzielne gotowanie obiadu lub grę w planszówki. Czasem jednak czynność, która dostarczała mnóstwo przyjemności, przestaje jawić się jako atrakcyjna. Nie chodzi tutaj o samo znudzenie się ofertą kin, lecz o to, że wspólne spędzanie czasu staje się źródłem dyskomfortu. Ten odczuwamy wówczas, gdy spędzamy czas z kimś, kto jest nam emocjonalnie odległy.

O ile w przypadku sporów w związku pomóc może terapia par, o tyle emocjonalne wycofanie często nie pozostawia zbyt szerokiego pola do działania. Świadczy o tym, że dla jednej stron relacja się zakończyła i to w sposób nieodwołalny. Nie da się bowiem wskrzesić uczucia, które umarło.