Psychologia

Agresywny eks – jak sobie z nim radzić, gdy go spotkasz?

Agresywny eks

Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

Koniec związku zawsze jest bolesny. Zazwyczaj jednak nie towarzyszą mu negatywne emocje związane z przemocą domową. Niestety, coraz więcej kobiet pada jej ofiarami. W ich przypadku koniec związku nie zawsze oznacza koniec problemów z byłym partnerem. Agresywny eks lubi bowiem o sobie  przypominać, nachodzić ofiarę itp. Jak sobie radzić, gdy spotkasz agresywnego eks na swojej drodze?

Spis treści:

  1. Spotkanie z agresywnym eks – dlaczego budzi strach?
  2. Wśród tłumu ludzi agresywny eks nie jest aż tak groźny
  3. Niespodziewane spotkanie z byłym partnerem – kiedy warto uciec?
  4. Przemoc w związku – dlaczego warto o niej opowiedzieć bliskim?
  5. Gdy były partner cię nachodzi
  6. Kiedy przydatny będzie gaz pieprzowy?

Spotkanie z agresywnym eks – dlaczego budzi strach?

Świat jest mały, przez co jesteśmy narażone na spotkanie swojego agresywnego eks, zwłaszcza jeśli mieszkamy z nim w tej samej miejscowości czy dzielnicy. Często to tylko kwestia czasu, kiedy na siebie wpadniecie. Ofiary przemocy często w takich sytuacjach odczuwają przeszywający strach. To całkowicie normalne i w pełni usprawiedliwione odczucie. W końcu mamy do czynienia z potencjalnym zagrożeniem. Agresywny eks nagle nie zmienił się w potulnego baranka, choć może sprawiać takie wrażenie.

Wśród tłumu ludzi agresywny eks nie jest aż tak groźny

Spotkałaś swojego agresywnego eks? Musisz szybko ocenić okoliczności. Czy znajdujesz się w miejscu, gdzie panuje duży tłok? Jeśli otaczają cię inni ludzie, raczej nie grozi ci nic strasznego. Musisz jednak pamiętać o tym, że opuszczając tłum, by np. uciec do domu, narażasz siebie na niebezpieczeństwo. Czasem lepiej w nim pozostać. Jeśli swojego agresywnego eks spotkałaś w galerii handlowej, lepiej udaj się do sklepu, w którym jest sporo ludzi i zadzwoń do kogoś bliskiego. Poproś, aby ta osoba po ciebie przyszła, bo czujesz się zagrożona z powodu spotkania z byłym partnerem.  W sklepie pełnym ludzi on raczej nic ci nie zrobi, bo dookoła jest ochrona oraz kamery. Gdy przyjedzie po ciebie zaufana osoba, niech po ciebie wejdzie do sklepu. Podczas opuszczania galerii handlowej czy innego miejsca publicznego, zwróćcie uwagę, czy agresywny eks nie podąża waszym śladem. W ten sposób może bowiem poznać twoje nowe miejsce zamieszkania i wykorzystać tę wiedzę, aby cię skrzywdzić.

Niespodziewane spotkanie z byłym partnerem – kiedy warto uciec?

Jeśli znalazłaś się w mniej ciekawych okolicznościach, weszłaś w  mało uczęszczaną uliczkę, postaraj się jak najszybciej z niej wybiec na główną drogę. Tam, gdzie są ludzie, grozi ci mniejsze niebezpieczeństwo. Jeśli doszło do bezpośredniej konfrontacji, spróbuj walczyć. Czasem uderzenie byłego partnera torbą z zakupami daje ci cenne chwile, on jest zdezorientowany, ty możesz się wyswobodzić i uciec.

Przemoc w związku – dlaczego warto o niej opowiedzieć bliskim?

Jeśli twój były partner był agresywny i z tego powodu się z nim rozstałaś, porozmawiaj o problemie ze swoimi bliskimi. Wszystkie osoby z twojego otoczenia powinny wiedzieć, że stanowi on dla ciebie realne zagrożenie. Ważne, aby uczulić każdego, by nie podawał nikomu twojego numeru telefonu, godzin pracy, miejsca aktualnego pobytu czy zamieszkania.  Czasem bardzo trudno przyznać się rodzinie czy przyjaciołom, że padło się ofiarą przemocy. Tę zwykło się bowiem lekceważyć. Bardzo często to ofiara jest obwiniana o to, że została skrzywdzona. Przecież sama wybrała sobie takiego partnera, sama z nim z nim zamieszkała, sama umówiła się na randkę w jego mieszkaniu. Tymczasem odpowiedzialność za przemoc zawsze ponosi jej sprawca i nie należy go usprawiedliwiać. Wśród swoich bliskich na pewno znajdziesz osobę, która cię zrozumie i okaże ci wsparcie.

Gdy były partner cię nachodzi

Agresywny były partner nachodzi cię w domu lub w pracy? Zgłoś sprawę policji. Możesz też wnioskować o sądowy zakaz zbliżania się.  Jeśli już takowy posiadasz, a on złamał ustalone zasady, to policja tym bardziej powinna się nim zająć.

Kiedy przydatny będzie gaz pieprzowy?

Agresywny były partner odbiera nam poczucie bezpieczeństwa. Często boimy się same wyjść z domu, dlatego warto zadbać o swoje dobro, kupując sobie gaz pieprzowy. Ten jest w Polsce legalny i okazuje się przydatny podczas samoobrony. Musisz tylko dokładnie zapoznać się z jego mechanizmem działania, aby nie psiknąć sobie nim w twarz, odbierając tym samym szansę na skuteczną obronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *