Obecnie wiele kobiet odwleka decyzję o macierzyństwie. Zazwyczaj panie tłumaczą, że chcą ustabilizować się życiowo i finansowo, zanim zaczną starać się o dziecko. Specjaliści przypominają, że płodność kobiety zmienia się wraz z upływem lat, przy czym szczyt przypada na 20-25. rok życia. Przyjrzyjmy się bliżej korzyściom i zagrożeniom związanym z późnym macierzyństwem.
Czy warto odwlekać decyzję o dziecku?
Coraz więcej kobiet decyduje się na pierwsze dziecko po 40. roku życia. Późne macierzyństwo ma zarówno zalety, jak i wady. Warto je poznać, zanim zdecydujemy się na ciążę w wieku dojrzałym.
Jeśli zdecydowałaś się na dziecko po 40-stce, możesz mieć większe problemy z zajściem w ciążę. Pamiętaj też o swoim partnerze. Chociaż mężczyzna może zostać ojcem po 60, a nawet 70. roku życia, wraz z wiekiem pogarsza się jakość nasienia. Badania potwierdzają, że z biegiem czasu spada liczba plemników – tę samą zależność zaobserwowano w przypadku zdrowych, ruchliwych plemników. Specjaliści alarmują, że u starszych mężczyzn częściej stwierdza się uszkodzenia DNA, które przyczyniają się do problemów z zapłodnieniem komórki jajowej i implantacji zarodka.
Jakie są zalety późnego macierzyństwa?
Doświadczenie życiowe wpływa na naszą pewność siebie, dodatkowo kobiety dojrzałe są zazwyczaj stabilne emocjonalnie i finansowo. Dodatkowo istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyszła mama poznała partnera w różnych sytuacjach, co może stanowić solidną podstawę do stworzenia rodziny.
Zamiast martwić się, że zaszłaś w ciążę po czterdziestce, poszukaj zalet późnego macierzyństwa. Zadbaj o swoje zdrowie, przestrzegaj zbilansowanej diety, zapisz się do szkoły rodzenia i pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych. Postaraj się zbudować więź emocjonalną z dzieckiem. Specjaliści przypominają, że jeśli kobieta cieszyła się dobrym zdrowiem, zaawansowany wiek najprawdopodobniej nie wpłynie na jej samopoczucie ani przebieg ciąży.
Dojrzała mama czuje się spełniona, dzięki czemu może poświęcić dziecku więcej czasu niż młoda kobieta. Podejmuje świadome decyzje życiowe, dlatego nie pozostawia macierzyństwa przypadkowi. Wie, że potrafi zapewnić maluchowi szczęśliwą przyszłość. Dba nie tylko o potrzeby pociechy, lecz także o swoje. W ten sposób nie czuje się sfrustrowana ani przytłoczona codziennymi obowiązkami. Nie siedzi „na siłę” w domu, dlatego może lepiej zadbać o prawidłowy rozwój malucha. Przy okazji często czuje się młodziej niż jej rówieśniczki, które mają już odchowane dzieci.
Ciąża po 40-stce: na co uważać?
Większość kobiet po 40. roku życia rodzi zdrowe dzieci, czasami jednak starania mogą potrwać trochę dłużej. Z najnowszych badań wynika, że starsze mamy są bardziej narażone na komplikacje ciążowe, takie jak przedwczesny poród, cukrzyca ciążowa, nadciśnienie tętnicze czy poronienie. Ponadto w tym wieku istnieje większe ryzyko stanu przedrzucawkowego, urodzenie martwego dziecka, ciąży pozamacicznej i przedwczesnego odklejenia łożyska.
Zanim zdecydujemy się na pierwsze dziecko po 40. roku życia, powinniśmy uświadomić sobie możliwe zagrożenia. Postaraj się jednak nie wpadać w panikę. To, że niektóre komplikacje występują częściej u starszych mam, nie oznacza, że przytrafią się również Tobie. Jeśli masz jakiekolwiek obawy, koniecznie porozmawiaj ze swoim ginekologiem lub położną.