Otyłość stanowi dziś poważne wyzwanie dla opieki zdrowotnej w krajach wysoko rozwiniętych. Niesie ona ze sobą wiele powikłań, które nie tylko pogarszają jakość życia, ale też skracają jego długość. Ruch body positive zachęca do akceptacji swojego ciała. Trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek i nie bagatelizować problemu. Otyłość u dzieci stanowi dla nich spore zagrożenie, dlatego musi być leczona. Skąd się bierze problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała u młodych ludzi?
Spis treści:
- Otyłość u dzieci – jak problem wygląda w Polsce?
- Dlaczego otyłość skrajna daje złe rokowania?
- Kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych jako profilaktyka otyłości
- Jak otyłość matki wpływa na zdrowie dziecka?
- Czy gen otyłości występuje w Polsce?
- Leczenie otyłości u dzieci – na czym polega?
Otyłość u dzieci – jak problem wygląda w Polsce?
Co trzecie dziecko w Polsce boryka się z nadwagą lub otyłością, natomiast co czwarte ma zdiagnozowaną otyłość skrajną. Ta ostatnia jest nieuleczalna, można natomiast liczyć na jej remisję. Problem jeszcze bardziej nasilił się podczas pandemii. Edukacja zdalna, zakaz opuszczania domu bez wyraźnej przyczyny – wszystko to przyczyniło się do spadku aktywności fizycznej. Niestety, nie towarzyszyło mu ograniczenie podaży kalorii. Ta często wręcz wzrosła, gdyż młodzi ludzie siedzący w domu chętniej sięgali po słone przekąski i słodycze.
Dlaczego otyłość skrajna daje złe rokowania?
Otyłość skrajna u dzieci ma bardzo złe rokowania. Niemal wszystkie osoby, które jej doświadczają, będą borykały się z nią w dorosłym życiu. Niestety, nadmiar tkanki tłuszczowej ma daleko idące konsekwencje dla zdrowia. Zwiększa ryzyko nadciśnienia, cukrzycy typu 2 i zaburzeń lipidowych. Może skracać długość życia i to znacznie. Ponadto otyłość u dzieci, która przełoży się na problemy zdrowotne w późniejszym etapie, przyczyni się do ogromnego obciążenia placówek medycznych.
Kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych jako profilaktyka otyłości
Choć otyłość u dzieci stanowi problem krajów wysoko rozwiniętych, to w niektórych częściach Europy jego świadomość jest na tyle wysoka, iż podjęto działania zmierzające do zachowania prawidłowego BMI. W krajach skandynawskich przykłada się ogromną wagę do przestrzegania zasad zdrowego odżywiania. Ludzie są edukowani w tym zakresie, przez co przygotowują bardziej przemyślane posiłki i unikają częstego spożywania słodyczy oraz tłustych przekąsek. Ma to zbawienny wpływ na ich zdrowie.
Jak otyłość matki wpływa na zdrowie dziecka?
Rozpatrując otyłość u dzieci, należy zwrócić uwagę na stan zdrowia matki. Jeśli ta boryka się z nadmiarem tkanki tłuszczowej, to nie tylko będzie miała problem z zajściem w ciążę, a w jej trakcie musi liczyć się z ryzykiem wystąpienia cukrzycy. Ponadto jej otyłość często przekłada się na problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała u dziecka. Dzieje się tak z różnych powodów. Po pierwsze, do płynu owodniowego przedostaje się wiele związków aromatycznych z wysoko kalorycznych przekąsek. Dziecko już na etapie życia płodowego uczy się złych nawyków żywieniowych. Później utrwala je podczas karmienia piersią, jeśli matka nie wdroży zasad zdrowego odżywiania i nadal będzie ulegać pokusom. Ponadto dzieci, których rodzice borykają się z otyłością, częściej są przekarmiane, co również negatywnie odbija się na ich masie ciała.
Czy gen otyłości występuje w Polsce?
Wbrew obiegowej opinii gen otyłości, który skutkuje tym, że organizm wytwarza za mało leptyny, czyli hormonu sytości, nie jest w Polsce zbyt mocno rozpowszechniony. Występuje on głównie wśród mieszkańców Bliskiego Wschodu, których w naszym kraju nie ma zbyt wielu. Tę dysfunkcję genetyczną obecnie można leczyć przy użyciu nowoczesnych preparatów.
Leczenie otyłości u dzieci – na czym polega?
Otyłość u dzieci to nie problem, z którego młody człowiek wyrośnie. Początkowo rzeczywiście może być wyższy od swoich rówieśników, ale ostatecznie zrówna się z nimi. Organizm młodego człowieka rośnie szybko w wieku 6-8 lat, ale później znacznie spowalnia. Leczenie otyłości przeprowadza dziś wiele renomowanych placówek. W przypadku zdiagnozowania problemu u dziecka, należy skorzystać z ich usług. Często reprezentują one holistyczne podejście, które opiera się na ścisłej współpracy dietetyka z psychoterapeutą. Ten ostatni ma pomóc zdiagnozować źródło problemu. Może się okazać, że za otyłością dziecka stoi wygoda rodziców, którzy kupują wysoko kaloryczne przekąski, gdyż brakuje im czasu na przygotowywanie posiłków. Można to zmienić, zamawiając catering dietetyczny. Ta usługa cieszy się coraz większą popularnością w polskich miastach.