Osteoporoza Zdrowie

Osteoporoza – czynniki ryzyka

Osteoporoza stanowi ogromne wyzwanie dla medycyny. W przypadku tej choroby mamy do czynienia z postępującym ubytkiem masy kostnej. Wspomniana przypadłość rozwija się latami, nie dając żadnych objawów.

Osteoporoza stanowi ogromne wyzwanie dla medycyny. W przypadku tej choroby mamy do czynienia z postępującym ubytkiem masy kostnej. Wspomniana przypadłość rozwija się latami, nie dając żadnych objawów.

Zrzeszotnienie kości stanowi poważne wyzwanie dla medycyny XXI wieku. Złamania, które towarzyszą temu schorzeniu, wymagają długotrwałej i kosztownej rehabilitacji. W związku z tym, iż osteoporoza stanowi ogromne obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej, należy dołożyć wszelkich starań, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby.

Osteoporoza – profilaktyka

Ustalenie przyczyny schorzenia ogrywa niezwykle istotną rolę w opracowywaniu działań profilaktycznych. Naukowcy udowodnili, iż dieta bogata w wapń i witaminę D oraz aktywny tryb życia znacznie ograniczają ryzyko wystąpienia osteoporozy. Warto jednak poznać inne czynniki, które mogą przyczynić się do rozwoju zrzeszotnienia kości.

Zgubne skutki palenia papierosów

Palenie tytoniu wpływa negatywnie na szkielet. Naukowcy zauważyli, iż istnieje zależność między uzależnienie od papierosów a częstością złamań kości. Osoby, które puszczają dymek, częściej zmagają się z osteoporozą, ponieważ zawiera on substancje zmniejszające aktywność osteoblastów (komórek kościotwórczych).

Osteoporoza a kadm

W liściach tytoniu odkładają się metale ciężkie, które występują w glebie, wodzie i powietrzu. Wśród nich kluczową rolę odgrywa kadm, który zaburza gospodarką wapniową. Kobiety, które palą papierosy, są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia osteoporozy niż mężczyźni. W ich przypadku substancje smoliste i metale ciężkie wpływają na metabolizm estrogenów. Te hormony płciowe odpowiadają za odkładanie wapnia w kościach. Niedobór aktywnych form estrogenów prowadzi do obniżenia gęstości szkieletu i groźnych złamań.

Zrzeszotnienie kości – czynniki genetyczne

Naukowcy wykazali, iż czynniki genetyczne mogą predysponować do osteoporozy. U bliźniąt jednojajowych obserwuje się podobną gęstość kości. Jednocześnie córki matek, które zmagają się z osteoporozą, częściej zapadają na tę chorobę. Specjaliści przypuszczają, iż za niską gęstość kości odpowiadają zmutowane geny odpowiedzialne za syntezę receptorów witaminy D3. Cholekalcyferol odpowiada za wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego. Kiedy receptor ma inną konformację przestrzenną, witamina D3 nie potrafi się do niego przyłączyć. Oznacza to, iż wapń w mniejszym stopniu odkłada się w kościach, co z kolei przyczynia się do obniżenia wytrzymałości mechanicznej szkieletu.

Niedowaga a ryzyko osteoporozy

Paradoksalnie nadwaga zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy. U osób, które cieszą się zgrabną sylwetką, na ogół odnotowuje się mniejszą gęstość kości niż u ludzi otyłych. Obciążenie, w tym nadmiar tkanki tłuszczowej, sprzyja odkładaniu wapnia w kościach. Osoby szczupłe mogą zredukować ryzyko osteoporozy, regularnie ćwicząc. Podczas aktywności fizycznej szkielet ulega obciążeniu.

Korelacja między rasą a gęstością kości

Z przeprowadzonych badań wynika, iż istnieje zależność między osteoporozą a rasą. Mieszkańcy Azji i Kaukazu są szczególnie narażeni na rozwój tej choroby, ponieważ ich kości charakteryzują się stosunkowo małą gęstością. Choć kości Afroamerykanów na ogół mają większą gęstość, często obserwuje się u nich niedobór witaminy D, która odpowiada za przyswajanie wapnia z przewodu pokarmowego. W związku z tym, iż ta substancja mineralna odgrywa niezwykle istotną rolę w organizmie, ustrój usiłuje uzupełnić braki. W tym celu wytwarza parathormon, który przyczynia się do resorpcji kości. Proces odwapniania prowadzi do obniżenia wytrzymałości mechanicznej szkieletu.

W związku z tym, iż osteoporoza może doprowadzić do kalectwa, warto wdrożyć w życie działania profilaktyczne. Jeśli chcemy, aby dieta bogata w wapń i poranny jogging przyniosły pożądane rezultaty, musimy zerwać z papierosami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *